Czubatka ubiorkolistna (fot. Gerry, www.flickr.com)

Czubatka ubiorkolistna

Brachycome iberdifolia

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: rozłożysty, wzniesiony
 • wysokość: 30-40 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: drobne
 • kolor kwiatów: białe, fioletowe, niebieskie, różowe
 • kwiatostan: koszyczek kwiatowy
 • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII, X, XI
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty, roślina dekoracyjna

Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberdifolia) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Australii. Czubatka ma wzniesiony, silnie rozkrzewiony pokrój i dorasta do 40 cm wysokości. Łodygi są cienkie a liście drobne i wąskie.

Kwiatostany - koszyczki o średnicy 2,5 cm przypominające stokrotki - obficie pojawiają się na roślinie od czerwca aż do późnej jesieni. Mają barwę białą, różową, różowo-fioletową lub niebieską.

Zobacz także: Pnącza uprawiane w naszych ogrodach

Uprawa czubatki ubiorkolistnej

Czubatka ubiorkolistna najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych - w innym wypadku słabo kwitnie i jest bardziej podatna na choroby oraz szkodniki.

Stanowisko dodatkowo powinno być w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Optymalne podłoże jest próchniczne, żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i bogate w żelazo. Zwykle roślina nie wymaga nawożenia (negatywnie na nią wpływa zbyt duża zawartość azotu w glebie - wtedy pędy stają się wiotkie).

W czasie regularnych susz rośliny należy podlewać. Czubatki wysiewa się w marcu-kwietniu do inspektów a pod koniec wiosny wysadza na miejsca stałe. W czasie sezonu wegetacyjnego (przed kwitnieniem) sadzonki warto przycinać lub uszczykiwać, aby lepiej rozkrzewiły się.

Zastosowanie

Roślina ze względu na obfite kwitnienie jest bardzo chętnie sadzona na rabaty, szczególnie w ogrodach typu wiejskiego. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, również tych wiszących, z powodzeniem może więc być dekoracją balkonów i tarasów.

fot. Gerry (www.flickr.com)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...