dmuszek jajowaty fot. Yoko Nekonomania CC-BY-2.0 Wikimedia Commons

Dmuszek jajowaty

Lagurus ovatus

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, na skalniaki, ozdobne liście, kwitnące latem, na kwiat cięty, na suszone bukiety, ozdobne kwiaty, ogródki wiejskie

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: luźny, pokładający się, wzniesiony
 • dekoracyjność: cała roślina, kwiatostany, ulistnienie
 • kwiaty: kuliste
 • kolor kwiatów: białe
 • kwiatostan: kłos
 • okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: piaszczysta, przepuszczalna
 • odczyn gleby: obojętna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: bukiety, murki, nasadzenia naturalistyczne, obwódki rabat, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty, skalniaki, skarpy, w grupie

Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) to jednoroczna lub dwuletnia trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i terenów wzdłuż zachodnioeuropejskiego wybrzeża Atlantyku, ale została zawleczona na wszystkie kontynenty. W wielu krajach (w tym w Polsce) uprawia się ją również jako gatunek ozdobny. Jednocześnie jest to roślina ruderalna często spotykana na nieużytkach.

Trawa osiąga wys. 30-60cm (w zależności od rodzaju gleby i stanowiska). Wytwarza szarozielone, wąskie, lancetowate liście i zielono-beżowe wiechowate kwiaty. Może kwitnąć w okresie od maja do sierpnia. Ze względu na kształt kwiatów roślinę nazywa się potocznie „zajęczym ogonem”. Owocem jest suchy ziarniak.

Uprawa dmuszka jajowatego

Dmuszek jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska i piaszczyste, średnio zasobne gleby. Na glebach ubogich wytwarza więcej kwiatów niż w podłożu żyznym, próchniczym. Nasiona można wysiewać do pojemników lub wprost do gruntu wiosną (w różnych terminach począwszy od drugiej połowy kwietnia). To wydłuży okres kwitnienia. Gatunek z reguły nie potrzebuje nawożenia i podlewania (okazy uprawiane w gruncie).

Dmuszek jajowaty - zastosowanie

Roślina nadaje się do dekoracji ogrodów wielu typów. Jest przestronna – może dekorować obrzeża rabat, skalniaki i stworzyć zielony zakątek z traw. Bywa wykorzystywana do dekoracji (i związywania gleb) na terenach jałowych. Kwiaty są używane do tworzenia suchych bukietów.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...