Komelina pospolita Commelina communis

Komelina pospolita

Commelina communis

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 30-40cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: niebieskie
  • okres kwitnienia: VI, VII
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: ogrody wiejskie, rabaty

Komelina pospolita (Commelina communis) należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). W środowisku naturalnym występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Azji.W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

Posiada pokrój wzniesiony. Osiąga 30-40cm wysokości. Liście są jajowato-eliptyczne. Komelina kwitnie wczesnym latem. Kwiaty są drobne, ale liczne. Mają intensywnie błękitną barwę. Otwierają się rano a zamykają w godzinach popołudniowych.

Komelina pospolita - wymagania i uprawa:

Roślinę zaleca się sadzić w miejscach słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Lubi podłoża przepuszczalne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Na glebach zbyt żyznych nadmiernie rozrasta się (potrzebuje podpór) i może gorzej kwitnąć.

W cieplejszych krajach jest uprawiana jako bylina, w Polsce jednak nie wytrzymuje zim. Nasiona można wysiewać jesienią lub wczesną wiosną. Nie wymaga nawożenia. W czasie susz zaleca się ją podlewać. Warto także regularnie wykonywać odchwaszczanie, szczególnie w początkowym okresie uprawy.

Zastosowanie komeliny pospolitej:

Komelinę w szczególności zaleca się wykorzystywać do tworzenia rabat i obrzeży. Dobrze komponuje się w ogrodach wiejskich i orientalnych. Warto ją uprawiać także na tle drzew. Może rosnąć w pojemnikach - np.: jako ozdoba tarasu. To oryginalna roślina, wzbudzająca podziw z daleka.

zdjęcie: iBulb

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...