Kosmos podwójnie pierzasty (flickr.com.cc, fot. Murtaza Mahmud)

Kosmos podwójnie pierzasty

Cosmos bipinnatus

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią, na kwiat cięty, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: rozłożysty, wzniesiony
 • wysokość: 100-120 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: języczkowate, rurkowe
 • kolor kwiatów: białe, różowe, żółte
 • kwiatostan: koszyczek kwiatowy
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII, X
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: lekka, małe wymagania glebowe, przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: kwiat cięty, nasadzenia naturalistyczne, ogrody wiejskie, rabaty

Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) znany również jako onętek to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym (jako gatunek rodzimy oraz zawleczony) występuje w wielu regionach świata - Ameryce Północnej i Środkowej, w Azji i na Karaibach. Jest to gatunek bardzo popularny w uprawie - również w Polsce.

Kosmos dorasta do 100-120 cm wysokości i ma wzniesiony, rozgałęziony pokrój. Liście są drobne, podwójnie pierzastosieczne, jasnozielone. Kwiaty są zebrane w duże koszyczki o średnicy ok. 9 cm. Zewnętrzne języczkowate kwiaty mają zwykle barwę białą lub różową, natomiast kwiaty rurkowe (w środku koszyczka) są żółte. Kosmos podwójnie pierzasty obficie kwitnie od lipca do października. Owocem jest niełupka.

Uprawa kosmosu podwójnie pierzastego

Kosmos najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, dobrze oświetlonych i osłoniętych od silnych wiatrów. Optymalne podłoża są lekkie, przepuszczalne, stosunkowo mało wilgotne i niezbyt zasobne w składniki pokarmowe (wtedy roślina mniej się rozrasta i wytwarza więcej kwiatów).

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion w kwietniu - do inspektu. Młode okazy wysadza się na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Roślina nie wymaga nawożenia. Gdy kosmos rozrośnie się - może potrzebować podpór. To gatunek stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, ale niestety wrażliwy na przymrozki.

Zastosowanie

Kosmos najczęściej sadzi się w większych ogrodach podmiejskich lub tych urządzanych w stylu wiejskim lub naturalistycznym. Doskonale nadaje się na mieszane rabaty. Odpowiednio sadzony wywołuje w ogrodzie efekt „planowanego” nieładu. Można go również sadzić w większych grupach na terenach jałowych, niezagospodarowanych, nieużytkach. Nadaje się także na kwiat cięty.

Zobacz także: Jak założyć ogród naturalny?

fot. Murtaza Mahmud (flickr.com.cc)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...