podgrupy:
łubin ogrodowy fot. Ola wilberg, Flikr, CC

Łubin ogrodowy

Lupinus hybridus

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, pachnące kwiaty lub liście, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, kremowe, łososiowe, niebieskie, pomarańczowe, purpurowe, różowe, zielonkawe, żółte
  • zapach: kwiaty
  • gleba: każda ogrodowa
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: małe ogrody, obwódki rabat, ogrody przydomowe, rabaty, w grupie

Łubin ogrodowy to wysoka i strzelista roślina jednoroczna wyrastająca do 70cm. Kwiaty zebrane w kłosokształtne kwiatostany o barwie; białej, żółtej, różowej, niebieskiej, fioletowej. Dość często można spotkać dwubarwne o kolorach kontrastujących.

Łubin ogrodowy to bardzo popularna roślina jednoroczna uprawiana z siewu wprost do gruntu. Nasiona wysiewa się w końcu kwietnia - kiełkują po 20 dniach.

Łubin ogrodowy dobrze rośnie na każdej glebie jednak w początkowej fazie wzrostu trzeba zapewnić mu dużo wody. Wymaga stanowiska słonecznego lub pół cienistego.

Zastosowanie na jednorodne rabaty, do uzupełnienia rabat bylinowych. Nadaje się na kwiat cięty. Przekwitające kwiatostany należy usunąć, wtedy roślina powtórnie zakwitnie jesienią. Starsze rośliny nie znoszą przesadzania. Łubiny pozostają na jednym miejscu 4-6 lat.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Artykuły: EKOOGRODNICTWO: Ogród w zgodzie z naturą
Inne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Mak polny Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...