Lwia paszcza

Lwia paszcza (wyżlin większy)

Antirrhinum majus

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, znoszące zacienienie, na słoneczne stanowisko, na wilgotne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: od 25 do 70 cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kwiaty: dzwonkowate
  • kolor kwiatów: białe, czerwone, niebieskie, pomarańczowe, różowe, żółte
  • kwiatostan: kłos
  • okres kwitnienia: IX, VII, VIII
  • gleba: przepuszczalna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: cień
  • zastosowanie: miejsca eksponowane, ogrody przydomowe, rabaty

Lwia paszcza (Antirrhinum majus) znana pod nazwą - wyżlin większy, to roślina jednoroczna, należąca do rodziny babkowatych (Plantaginoceae), popularna w polskich ogrodach. Wykorzystuje się ją do tworzenia wysokich lub niskich rabat (w zależności od odmiany).

Osiąga wysokość do 70 cm, ma pokrój wyprostowany i charakterystyczne wargowe kwiaty w szerokiej palecie barw. Kwitnie od lipca do września.

Uprawa lwiej paszczy

Roślina jest łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania glebowe (chociaż preferuje podłoża przepuszczalne, piaszczysto-próchniczne, lekko wilgotne lub umiarkowanie suche). Najlepiej odpowiadają jej stanowiska słoneczne.

Lwią paszczę można wysiewać do skrzyń w pomieszczeniu (od stycznia do kwietnia) lub siać w maju bezpośrednio do gruntu. Można ją uprawiać w pojemnikach na balkony i tarasy.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie, uszczykiwanie pędów - aby rozkrzewić roślinę i usuwanie przekwitłych kwiatostanów - w ten sposób przedłuża się kwitnienie.

Wyżlin większy jest szczególnie ceniony w ogrodach wiejskich. Dobrze prezentuje się zarówno wśród innych roślin jednorocznych, jak i sadzony razem z bylinami. Roślina doskonale nadaje się na kwiat cięty - w wazonie długo zachowuje świeżość.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...