Nemezja powabna (www.flickr.com.cc., fot. InAweof God's Creation)

Nemezja powabna

Nemezis strumosa

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią, na kwiat cięty, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 30-40 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: białe, czerwone, pomarańczowe, różowe
 • kwiatostan: grono
 • okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: lekka, przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: balkony, murki, pojemniki, rabaty, skalniaki, tarasy

Nemezja powabna (Nemezis strumosa) to roślina jednoroczna należąca do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). W środowisku naturalnym występuje w krajach Ameryki Południowej. Roślina ma wzniesiony pokrój i zwykle dorasta do 30-40 cm wysokości.

Wytwarza rozgałęzione, kanciaste łodygi i drobne, ząbkowate liście. Dwuwargowe kwiaty są zebrane w luźne grona. Mają barwę białą, pomarańczową, różową lub czerwoną. Nemezja powabna kwitnie od czerwca do sierpnia.

Uprawa nemezji powabnej

Nemezja powabna najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Optymalne podłoże jest lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

Roślinę najlepiej rozmnażać przez wysiew nasion do inspektu w kwietniu. Natomiast w drugiej połowie maja rozwinięte sadzonki trzeba wysadzać na miejsce stałe. Zwykle optymalna rozstawa wynosi 20x20 cm.

Nemezja nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy usuwać chwasty i podlewać rośliny w czasie suszy. Dodatkowo co 2-3 tygodnie nemezję warto dokarmić - nawozami dla roślin kwitnących.

Zastosowanie

Nemezję można z powodzeniem stosować na rabaty oraz skalniaki. Roślina dobrze wygląda sadzona w grupach. Czasem wykorzystuje się ją jako ozdobę murków - sadząc w szczelinach. To gatunek, który sprawdza się uprawiany w pojemnikach, dzięki czemu może być ozdobą balkonów i tarasów.

Polecane odmiany:

 • Compacta - o zwartym, niskim pokroju;
 • Blue Gem - o kwiatach niebieskich;
 • Fire King - o kwiatach czerwonych.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...