Scewola (Scaevola aemula)

Scewola

Scaevola aemula

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: płożący
  • wysokość: do 30cm (60cm długości)
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, fioletowe, niebieskie, wielobarwne
  • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII, X
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: próchniczna, przepuszczalna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: balkony, na altany, tarasy

Scewola (Scaevola aemula) należy do rodziny godeniowatych (Goodeniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Australii i rejonie Polinezji. Roślina posiada płożący pokrój. Jej mocno rozkrzewiające się pędy osiągają do 60cm długości. Liście są łopatkowate, ciemnozielone, ostro ząbkowane. Kwiaty są drobne, wachlarzykowate, pięciopłatkowe. Mają fioletową, niebieską lub białą barwę. Scewola może kwitnąć od czerwca aż do jesieni. W ojczyźnie pochodzenia jest byliną, w Polsce natomiast uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.

Wymagania i uprawa:

Scewolę powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Optymalne są dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoża o kwaśnym odczynie (np.: torf wymieszany z piaskiem). Roślinę można przenieść na zewnątrz po ostatnich przymrozkach. W początkowym okresie warto ją uszczykiwać - zabieg przyśpiesza krzewienie.

Scewolę należy regularnie podlewać, latem nawet codziennie. Jest to gatunek mało odporny na niedobór wody - szybko więdnie. Od wiosny do końca lata zaleca się stosować nawozy wieloskładnikowe (co 1-2 tygodnie). Ważnym pierwiastkiem zapewniającym prawidłowy rozwój jest żelazo. Roślina może być atakowana przez mszyce.

Zastosowanie:

Scewola to gatunek często spotykany na balkonach i tarasach. Uprawia się go w wiszących koszach, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach montowanych przy poręczach. Roślinę można ponadto wykorzystać to tworzenia barwnych, wielogatunkowych kwietników oraz dekoracji altan.

zdjęcie: Nemracc - Own work, CC BY-SA 3.0via Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...