Ślazówka letnia (Lavatera trimestris)

Ślazówka letnia

Lavatera trimestris

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 60-120cm
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, różowe
  • okres kwitnienia: IX, VII, VIII
  • gleba: piaszczysto-gliniasta
  • wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: kwiat cięty, ogrody wiejskie, rabaty

Ślazówka letnia (Lavatera trimestris) należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Pochodzi z Europy Południowej. To roślina jednoroczna osiągająca 60-120cm wysokości. Pędy są wniesione, sztywne, rozgałęzione pokryte trójklapowymi liśćmi. Pięciopłatkowe, duże kwiaty (8-10cm średnicy) mają lejkowaty kształt i białą lub różową barwę (z ciemniejszym unerwieniem). Ślazówka kwitnie od lipca do września. Owocem jest sucha rozłupnia.

Wymagania i uprawa:

Ślazówka letnia to gatunek niewymagający, łatwy w uprawie. Powinno się go uprawiać na stanowiskach słonecznych - wtedy obficie kwitnie. Lubi podłoża lekkie, piaszczysto-gliniaste. Nasiona wysiewa się od marca do maja na miejsce stałe. Po wykiełkowaniu rabaty należy przepikować. Rozstawa pomiędzy roślinami powinna wynosić 30-40cm. Młode okazy zaleca się uszczykiwać i regularnie podlewać. Od późnej wiosny warto zastosować 2-3krotnie nawozy wieloskładnikowe.

Zastosowanie:

Ślazówka letnia to tradycyjna roślina uprawiana od dawna w ogrodach wiejskich. Nadaje się do komponowania barwnych, wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona przy ogrodzeniach, ścianach i na trawniku. Czasem jest wykorzystywana na kwiat cięty.

zdjęcie: Andrew Butko, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11131498

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...