Logo
Logo

Surfinia (Petunia × hybrida surfinia)

Surfinia (Petunia × hybrida surfinia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiaty
  • Gleba: próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: wielobarwne
  • Pokrój: płożący
  • Wysokość: 20-100cm
  • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: tarasy, balkony
  • Spis treści
    Opis rośliny Odmiany surfinii na balkon Wymagania i uprawa surfinii Pielęgnacja surfinii Problemy w uprawie surfinii Zastosowanie surfinii

    Surfinia (Petunia × hybrida surfinia) inaczej petunia kaskadowa, petunia zwisająca – to roślina należąca do petunii ogrodowych (Petunia × hybrida). Nazwa ta obejmuję grupę odmian petunii, które wytwarzają pędy płożące.

    Jak wygląda surfinia ? Co warto o niej wiedzieć?

    Surfinia to popularna roślina balkonowa, która sadzona jest w doniczkach z uwagi na obfite kwitnienie, duże, dekoracyjne kwiaty i atrakcyjny pokrój. Rośliny posiadają pędy, których długość może się wahać od 20 aż do 100 cm w zależności od odmiany.

    Liście nie różnią się od innych petunii – są drobne, jajowate i gęsto porastające pędy. Surfinie kwitną od czerwca do października. Kwiaty są duże, mają kielichowaty, mocno rozwarty kształt. Korona jest miękka i delikatna w dotyku, zrośnięta z podziałem na 5 łatek oraz może występować w bardzo wielu barwach – białej, różowej, czerwonej, purpurowej i fioletowej, często też mieszanej. Zapylaczami tych kwiatów są ćmy z rodziny zawisakowatych (Sphingidae). Owocem jest torebka.

    Jakie są najpiękniejsze odmiany surfinii?

    Surfinie można głównie podzielić na grupy odmian ze względu na kolor kwiatów. Z tego względu wyróżniamy:

    Jakie wymagania ma surfinia?

    Surfinia preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów i deszczu. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne, dobrze spulchnione o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślinę można przenieść na zewnątrz w drugiej połowie maja. Możemy zadbać o jej kwitnienie uszczykując pędy w początkowym okresie wzrostu aby dobrze się rozkrzewiła.

    Przez cały okres uprawy surfinia wymaga regularnego podlewania (źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie) i nawożenia (nawozy potasowo-fosforowe z dodatkiem żelaza - dla lepszego krzewienia i kwitnienia). Woda nie powinna zalegać w podstawkach, gdyż korzenie szybko gniją i obumierają.

    Roślinę można zimować w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (po uprzednim przycięciu), jednak efektywniejsza jest uprawa jednoroczna.

    Surfinia swoją popularność zawdzięcza nie tylko urodzie, ale przede wszystkim bezproblemowej uprawie. W zamian za regularną i troskliwą pielęgnację odpłaci się intensywną kaskadą kwiatów. Niekiedy surfinie marnieją i więdną. Rzadko kiedy jest to objaw chorób lub żerowania szkodników surfinii. Znacznie częściej wynika to z nieprawidłowej pielęgnacji – błędów w podlewaniu i nawożeniu. 

    Najczęstszymi problemami i dolegliwościami, z jakimi spotykają się surfinie, są uszkodzenia kwiatów. Występuje to w przypadku, gdy roślina nie jest odpowiednio chroniona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto, po obfitych opadach deszczu, uszkodzone kwiaty surfinii mogą być bardziej podatne na choroby grzybowe.

    Gdzie i kiedy posadzić surfinię?

    Surfinie to tradycyjne rośliny uprawiane na balkonach i tarasach. Od wielu lat są jednymi z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Ponadto warto je sadzić w dużych kwietnikach w kompozycji z innymi gatunkami płożącymi. Nadaje się do ogrodów różnych typów. Świetnie prezentują się wiszących koszach, skrzynkach balkonowych – sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi kwiatami balkonowymi – t.j. petunia, calibrachoa, pelargonia i inne. 

    Z uwagi na wrażliwość surfinii na mrozy najlepiej wstrzymać się z jej sadzeniem i wystawieniem na balkon do 15 maja. Po tym czasie zniknie już ryzyko wiosennych przymrozków, na które surfinia jest bardzo wrażliwa!

    Gdzie kupić sadzonki surfinii? Jak wybrać zdrową roślinę?

    Surfinie, z uwagi na swoją ogromną popularność, są łatwo dostępne zarówno w sklepach i centrach ogrodniczych, jak i na bazarkach, a nawet w supermarketach. Jeśli zależy Ci na kupnie konkretnej odmiany, to warto robić zakupy w sklepach internetowych. Sprawdź powyżej w opisie odmian i kliknij na interesującą Cię roślinę (zostaniesz przekierowany do sklepu, gdzie można ją kupić). 

    Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać zdrową roślinę:

    1. Liście
      Wybieraj rośliny o bujnym i zdrowym wyglądzie. Unikaj tych z żółtymi, uschniętymi lub zdeformowanymi liśćmi.

    2. Kwiaty
      Sprawdź, czy surfinia ma liczne pąki kwiatowe. Unikaj roślin z uszkodzonymi, zwiędłymi lub zniszczonymi kwiatami.

    3. Korzenie
      Obejrzyj korzenie rośliny, jeśli to możliwe. Powinny być dobrze rozwinięte, elastyczne i nieprzesuszone. Unikaj roślin z korzeniami o ciemnym lub pleśniowym wyglądzie.

    4. Pędy
      Wybieraj rośliny o silnych, dobrze ulistnionych pędach. Unikaj tych, które wydają się słabe, zniszczone lub obumarłe.

    5. Obecność szkodników i chorób
      Sprawdź, czy na roślinie nie ma szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy ślimaki. Unikaj roślin z widocznymi objawami ugryzień. Zwróć uwagę, czy roślina nie wykazuje żadnych widocznych objawów chorób, takich jak plamy, plamy grzybowe czy zgniłe miejsca.

    Ważne jest również, aby sprawdzić informacje dotyczące pielęgnacji i warunków wzrostu surfinii, aby być w stanie zapewnić jej odpowiednie środowisko i dalszą opiekę po zakupie.


    Zdjęcia: Artur8787, kaiserlilie /Pixabay, Biho/Domena publiczna

    Autor
    Surfinia
    Surfinia
    Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

    Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

    Tagi
     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (5)
    Powiązane rośliny

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl