Surfinia (Petunia surfinia)

Surfinia

Petunia surfinia

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: płożący
 • wysokość: 20-100cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: wielobarwne
 • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII, X
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: balkony, tarasy

Surfinia (Petunia surfinia) należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Nazwa charakteryzuje grupę odmian petunii, które wytwarzają płożące pędy. Ich długość zależy od odmiany i może wahać się od 20 do 100cm. Liście są drobne, jajowate, gęsto porastające pędy. Kwiaty mają kielichowaty kształt. Ich barwa jest różnorodna (można nabyć także odmiany wielokolorowe). Surfinie kwitną od czerwca do października. Owocem jest torebka.

Uprawa i wymagania:

Surfinia preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów i deszczu. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne, dobrze spulchnione o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślinę można przenieść na zewnątrz w drugiej połowie maja. W początkowym okresie można uszczykiwać pędy, aby dobrze się rozkrzewiła.

Przez cały okres uprawy surfinia wymaga regularnego podlewania (źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie) i nawożenia (nawozy potasowo-fosforowe z dodatkiem żelaza - dla lepszego krzewienia i kwitnienia). Woda nie powinna zalegać w donicach/podstawkach, gdyż korzenie szybko gniją i obumierają. Roślinę można zimować w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (po uprzednim przycięciu), jednak efektywniejsza jest uprawa jednoroczna.

Zastosowanie:

Surfinie to tradycyjne rośliny uprawiane na balkonach i tarasach. Ponadto warto je sadzić w dużych kwietnikach w kompozycji z innymi gatunkami płożącymi. Nadaje się do ogrodów różnych typów.

zdjęcie: No machine-readable author provided. Biho assumed (based on copyright claims). - No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1072776

 

Zobacz też:


Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...