Wilec purpurowy (fot. Amanda Slater, flickr.com.cc.)

Wilec purpurowy

Ipomea purpurea

grupa roślin:

Jednoroczne, dwuletnie

podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, kwitnące jesienią, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pnącze
 • wysokość: 2-3 m
 • dekoracyjność: pokrój
 • kolor kwiatów: białe, fioletowe, niebieskie, purpurowe, różowe
 • kwiatostan: pojedynczy
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII, X
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: bogata w wapń, próchniczna, przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: murki, na altany, roślina okrywowa

Wilec purpurowy (Ipomea purpurea) to roślina jednoroczna należąca do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. To pnącze, wytwarzające cienkie pędy o długości 2-3 m. Roślinę charakteryzują stosunkowo duże sercowate liście i dzwonkowate kwiaty o średnicy ok. 4 cm.

Wilec purpurowy kwitnie od lipca do października. Barwa kwiatów może być biała, różowa, purpurowa, fioletowa lub niebieska. Kwiaty w dzień otwierają się jednak na krótko, szczególnie w okresie słonecznej pogody.

Uprawa wilca purpurowego

Wilec purpurowy jest rośliną dosyć łatwą w uprawie. Gatunek lubi stanowiska słoneczne, ciepłe (toleruje również półcień) oraz żyzne, przepuszczalne, wapienne gleby.

Nasiona należy wysiewać w pomieszczeniu do skrzyń pod koniec marca lub w kwietniu a maju wysadzać na miejsce stałe. Rośliny można siać również wprost do gruntu w połowie maja - wtedy jednak później zakwitną.

W czasie sezonu wegetacyjnego pnącza trzeba regularnie podlewać. Warto stosować również nawozy - dawki powinny być jednak rozcieńczone.

Zastosowanie wilca purpurowego

Roślinę często sadzi się jako ozdobę ścian, murków, ogrodzeń, altan, tarasów czy pergoli. Należy jej zapewnić podpory o ile nie jest uprawiana jako roślina okrywowa.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Aksamitki (Tagetes) fot. Sumeja www.sxc.hu Aksamitka wąskolistna (fot. Hipmunk, www.flickr.com.) Aksamitka wyniosła (fot. Artesania Florae, www.flickr.com.cc) Aster chiński (fot. Carl Lewis, www.flickr.com) Begonia wieczniekwitnąca 'Olympia' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...