Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Kiedy czyścić staw?

Na pytanie odpowiada Matthew Wilson - ekspert Gardeners` World.

staw

W jakiej porze roku powinnam oczyścić staw?

Najlepszym czasem na czyszczenie stawu jest późna jesień, kiedy większość jego fauny przechodzi w stan hibernacji lub jest mniej aktywna. Czyszczenie spowoduje zakłócenie ekosystemu stawu i uszkodzenie naturalnej fauny, więc wcześniejsze zaplanowanie pracy i jak najszybsze jej wykonanie pozwoli zredukować straty. Na koniec, aby utrzymać wodę w czystości, należy zostawić od jednej do dwóch trzecich powierzchni stawu z nasadzeniami roślinnymi.

Jeśli uprawiasz silnie rosnące rośliny wodne, lepiej przyciąć je więcej niż mniej. Stojąc na brzegu stawu, przygnieć za pomocą grabi rośliny do siebie, a następnie je przytnij. Jeśli masz większy staw, będziesz potrzebować woderów. Pozostaw ścięte fragmenty roślin obok stawu przez jakiś tydzień, dzięki czemu znajdujące się na niej żyjątka będą mogły przenieść się do stawu.

Pozostaw od jednej trzeciej do dwóch trzecich powierzchni stawu bez roślin.

Zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram, Tim Sandall
Tekst: Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...