Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Kiedy czyścić staw?

Na pytanie odpowiada Matthew Wilson - ekspert Gardeners` World.

staw

W jakiej porze roku powinnam oczyścić staw?

Najlepszym czasem na czyszczenie stawu jest późna jesień, kiedy większość jego fauny przechodzi w stan hibernacji lub jest mniej aktywna. Czyszczenie spowoduje zakłócenie ekosystemu stawu i uszkodzenie naturalnej fauny, więc wcześniejsze zaplanowanie pracy i jak najszybsze jej wykonanie pozwoli zredukować straty. Na koniec, aby utrzymać wodę w czystości, należy zostawić od jednej do dwóch trzecich powierzchni stawu z nasadzeniami roślinnymi.

Jeśli uprawiasz silnie rosnące rośliny wodne, lepiej przyciąć je więcej niż mniej. Stojąc na brzegu stawu, przygnieć za pomocą grabi rośliny do siebie, a następnie je przytnij. Jeśli masz większy staw, będziesz potrzebować woderów. Pozostaw ścięte fragmenty roślin obok stawu przez jakiś tydzień, dzięki czemu znajdujące się na niej żyjątka będą mogły przenieść się do stawu.

Pozostaw od jednej trzeciej do dwóch trzecich powierzchni stawu bez roślin.

Zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram, Tim Sandall
Tekst: Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...