Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Kręgi z martwą trawą na trawniku - co to jest?

Na pytanie odpowiada Chris Beardshaw - ekspert Gardeners` World.

kręgi z martwą trawą

Wygląda to na czarci krąg – często spotykaną chorobę grzybową trawy. Może się ona przejawiać w trojaki sposób. W pierwszym wypadku widać granicę między kręgami lub plamami martwej bądź zniszczonej trawy a bujną trawą, zaś grzyby są zauważalne w obrębie tych pierścieni.

Drugi typ wygląda podobnie jak pierwszy, ale nie wydaje się tak szkodliwy, jako że martwe pierścienie często nie są widoczne; zamiast nich zauważa się tylko wyraźne granice bujnej trawy. Trzeci typ objawia się jesienią jako pierścień grzybów, z mało widocznymi lub niewidocznymi kręgami martwych obszarów.

Zwalczanie czarcich kręgów polega na walce z trzema przyczynami infekcji: słabą kondycją trawy, obecnością grzyba i mokrym stanowiskiem. W przypadku dwóch ostatnich typów kręgów najpierw upewnij się, czy murawa jest dobrze napowietrzona, wertykulowania i odpowiednio nawożona. Następnie usuwaj grzyby miarę ich pojawiania się, aby zapobiec roznoszeniu się zarodników.

Zrób tak samo w przypadku pierwszego typu czarciego kręgu oraz zastosuj preparat Wetting agent [środek stymulujący przenikanie i magazynowanie wody, dostępny, ale wciąż mało popularny w Polsce – red.], by podwyższyć zdolność magazynowania wody przed ponownym

Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015
zdjęcie: Adam Pasco, Tim Sandal

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...