Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Prace ziemne | Jak je zaplanować i od czego zacząć?

Kolejny etap urządzania ogrodu to prace ziemne. Trzeba się do nich odpowiednio przygotować - przede wszystkim oczyścić teren z ewentualnych pozostałości po budowie domu i z chwastów.

Spis treści
W jaki sposób prowadzi się roboty ziemne w ogrodzie? Jak zaplanować prace ziemne? FILM: Prace ziemne w ogrodzie, od czego zacząć?

Na czym polegają prace ziemne?

Nie wystarczy usunąć nadziemne części roślin, musimy pozbyć się z ziemi korzeni, kłączy i rozłogów, przekopując ją uprzednio szpadlem, glebogryzarką albo bronami. W ostateczności (na bardzo zachwaszczonym terenie) można użyć herbicydu. Warto też zabezpieczyć wierzchnią, ciemną warstwę ziemi, czyli próchnicę (sięga ok. 20 cm). Zdejmuje się ją tam, gdzie poziom terenu będzie niwelowany i gdzie będą jeździć maszyny, a następnie składuje w pryzmie.

Pnie drzew i krzewów, które mogłyby zostać uszkodzone ciężkim sprzętem, owija się słomianymi matami lub deskami i obwiązuje drutem, a gałęzie podwiązuje. Ale wykopów i tak nie wolno prowadzić w strefie zasięgu korony drzew, bo uszkodzi to ich korzenie. Teraz można już w zaplanowanym miejscu wykonać wykop pod staw lub uformować skarpę.

Budowa skarpy, wzniesień oraz odwodnienie terenu

Urozmaicona rzeźba terenu doda ogrodowi uroku, pod warunkiem że wzniesienia będą wyglądać naturalnie (regularne kształty nie są wskazane). Im wyższe i bardziej strome nasypy, tym więcej mogą przysporzyć problemów z osuwaniem się ziemi czy koszeniem trawnika. Te o wysokości do jednego metra usypuje się z samej ziemi, wyższe - sypiąc na dno gruz.

Grunt trzeba zagęszczać 30 cm warstwami lub poczekać kilka miesięcy, aż sam osiądzie. Może zachodzić jeszcze konieczność odwodnienia działki - jeśli np. woda opadowa zalega na powierzchni gruntu. Potrzebny będzie do tego projekt firmy melioracyjnej lub ogrodniczej. Nadmiar wody może być usuwany poprzez takie ukształtowanie terenu, by woda samoczynnie spływała w pożądanym kierunku (inne opcje to drenaż - z perforowanych rur, układanych na warstwach filtracyjnych - i odwodnienie liniowe - system korytek przykrytych rusztami, odprowadzający wodę z powierzchni utwardzonych).

Od wyprofilowania rzeźby terenu do sadzenia roślin w zasobnym podłożu daleka droga. Potem trzeba jeszcze kilku lat, żeby krzewy urosły. Ale na efekt warto czekać. W tym czasie dużą rolę będzie odgrywać zieleń zastana na działce, która dodatkowo może zasłaniać ogród od strony sąsiada lub ulicy, a latem dać nam nieco cienia. Teren trzeba urządzić tak, by zapewniał odpoczynek wszystkim członkom rodziny.

Dodatkowo w małym ogrodzie liczy się prostota kompozycji i dbałość o detale, w dużym zaś rośliny sadzi się zazwyczaj w luźnych grupach.

FILM: Prace ziemne w ogrodzie, od czego zacząć?

Castorama Polska / Youtube

  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst: Małgorzata Kolmus
Autor
Prace ziemne | Jak je zaplanować i od czego zacząć?
Prace ziemne | Jak je zaplanować i od czego zacząć?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl