Borówka brusznica Vaccinium vitis-idaea

Borówka brusznica

Vaccinium vitis-idaea

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: krzewy owocowe

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: kępy, pokładający się
 • wysokość: 10-25cm
 • kolor kwiatów: białe, różowe
 • okres kwitnienia: V, VI, VII
 • kolor owoców: czerwone
 • trwałość liści: zimozielone
 • przydatność do spożycia: owoce
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: kwaśna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: ogrody przydomowe, ogrody wrzosowiskowe, rabaty, roślina jadalna

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) to krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W środowisku naturalnym występuje na półkuli północnej. W Polsce można ją spotkać na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach i w borach. Jest znana także z uprawy. Roślina ma kępiasty, lekko pokładający się pokrój. Osiąga do 25cm wysokości. Liście są drobne, skórzaste, zimozielone o eliptycznym kształcie. Drobne, dzwonkowate kwiaty są zebrane w grona. Mają białą lub różową barwę. Borówka kwitnie od maja do lipca. Owocuje najczęściej od lipca do września. Owoce to czerwone, okrągłe, błyszczące jagody.

Borówka brusznica - wymagania i uprawa:

Borówkę zaleca się uprawiać na stanowiskach lekko osłoniętych. Wtedy wciąż efektywnie owocuje, ale jest rzadziej narażona na susze. Optymalne są podłoża przepuszczalne, żyzne, torfowe o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Krzewinka jest mrozoodporna. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Nie lubi suszy - dlatego w okresie bezdeszczowym powinno się ją podlewać.

Warto stosować nawozy dla roślin kwasolubnych. Roślina (tak wszystkie wrzosowate) słabo pobiera wodę i składniki pokarmowe. Problem można rozwiązać stosując szczepionki mikoryzowe (podczas symbiozy zwiększa się chłonność korzeni). Dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża.

Zastosowanie:

Brusznicę uprawia się zarówno dla plonu jak i atrakcyjnego wyglądu. Roślina jest interesującym dodatkiem do wrzosowisk i rabat złożonych z roślin kwasolubnych. Owoce są wykorzystywane jako przyprawy (szczególnie chętnie dodaje się je do mięs). Ponadto borówkę można wykorzystywać do produkcji przetworów.

zdjęcie: wplynn, www.flickr.com (CC BY-ND 2.0)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Agrest Ribes uva-crispa borówki fot. Unsplash - Pixabay Jagoda kamczacka Lonicera caerulea var kamtschatica Jeżyna bezkolcowa Rubus fruticosus Leszczyna pospolita (Corylus avellana)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...