Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Które kwitnące rośliny wpłyną pozytywnie na plony warzyw?

Na pytanie odpowiada Christine Walkden - ekspert Gardeners` World.

kwiaty hyzopu

Proponuję posadzić w sąsiedztwie warzyw rośliny, których kwiaty przywabią pszczoły i motyle, a te zapylą takie rośliny jak fasola, cukinia i pomidory. Spróbuj przeplatać uprawy słonecznika i groszku takimi ziołami, jak hyzop, mięta, lawenda, szczypiorek, nasturcja i tymianek. Pojedyncze kwiaty, w przeciwieństwie do pełnych, będą najlepsze – rzadko kiedy są bezpłodne i raczej wytwarzają więcej nektaru i pyłku.

By zainteresować jak najwięcej różnorodnych owadów, wybieraj rośliny o różnych kształtach kwiatów: kubeczkowate jak u maku wschodniego, rurkowate jak u naparstnicy, zebrane w koszyczki jak krwawnik i płasko otwarte jak u margerytki [złocień wielki – red.].

Postaraj się także, by od marca do września cały czas coś kwitło. Wybieraj rośliny, których kwiaty utrzymują się co najmniej kilka dni lub tygodni – a nie kwitnące dzień czy dwa.

Pachnące kwiaty hyzopu (na zdjęciu) działają na pszczoły jak magnes.

Zdjęcia: Marsha Arnold, Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Rozmnażanie pelargonii z nasion i sadzonek

Sezon ogrodniczy powoli zbliża się ku końcowi. Jeśli żal Wam wyrzucać pelargonie, a macie gdzie je przechować może warto pomyśleć ...