Gardeners World / Inspiracje /

Jak uprawiać cynie?

Zapewnij cyniom świetny start dzięki naszemu prostemu przewodnikowi. Wystarczy, że podążysz za wskazówkami, a latem będziesz się cieszyć pięknymi kwiatami.

cynie uprawa

Uprawa cynii - krok po kroku

Cynie są uniwersalnymi roślinami, idealnymi do wypełnienia luki na rabacie lub przekształcenia pustego kawałka ziemi w kwitnącą, sezonową dekorację. Dostępne w niezliczonej ilości kolorów dają możliwość tworzenia wyrazistych efektów wizualnych.

Niesamowita trwałość jest najlepszą cechą tych radosnych kwiatów – mogą pięknie wyglądać tygodniami, a to oznacza długotrwałą dekorację od momentu, gdy zakwitną pierwsze kwiaty. Cynie kwitną aż do pierwszych jesiennych przymrozków, czyli przed tobą długie miesiące przyjemności.

Rośliny te idealnie nadają się do domu jako kwiaty cięte – stworzą śliczny bukiet w wazonie i rozjaśnią wnętrza. Kwitną tak obficie, że nawet nie zauważysz skutków wycinania ich z ogrodu. Więc na co czekasz? Zacznij wysiew już dziś, aby uzyskać piękne kwiaty z nasion!

Wysiew pod dachem - marzec i kwiecień

uprawa cynii
1 Wysiewaj nasiona w żyznej, odchwaszczonej glebie, przygotowanej tak, aby miała drobną i sypką strukturę. Użyj naprężonego sznurka do zrobienia prostej linii, i wykop płytki rów.
uprawa cynii
2 Delikatnie przyklep nasiona, używając do tego dna pustej doniczki, a następnie przykryj je grubą warstwą wermikulitu, piasku ogrodniczego lub ziemią.
uprawa cynii
3 Ostrożnie podlej ziemię z nasionami i pozwól nadmiarowi wody odpłynąć, zanim umieścisz doniczkę na podstawce na ciepłym parapecie lub w podgrzewanej do 20–25°C mnożarce.
uprawa cynii
4 Przesadź siewki do osobnych doniczek, gdy uformują się dwie pary liści. Zahartuj je, a następnie przesadź do gruntu co 30 cm, gdy minie już ryzyko przymrozków.

Wysiew na zewnątrz - maj i czerwiec

uprawa cynii
1 Wysiewaj nasiona w żyznej, odchwaszczonej glebie, przygotowanej tak, aby miała drobną i sypką strukturę. Użyj naprężonego sznurka do zrobienia prostej linii, i wykop płytki rów.
uprawa cynii
2 Wysiewaj nasiona wzdłuż rowu, co 10–15 cm. Dłońmi wypełnij rów ziemią, lekko przykrywając nasiona.
uprawa cynii
3 Podlej obficie nasiona, umieść etykiety w ziemi, aby mieć wszystko pod kontrolą. Utrzymuj ziemię wilgotną, ale nie przesiąkniętą, a gdy siewki zaczną rosnąć, przykryj je osłoną.
uprawa cynii
4 Gdy siewki będą miały kilka par liści, przerzedź je co 30 cm. Podlewaj je często w suche dni i regularnie usuwaj chwasty.

 

Gardeners' World Edycja Polska Marzec-Kwiecień 2016
zdjęcia: Sarah Cuttle, Caroline Hughes, Jason Ingram

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...