Winobluszcz trójklapowy 'Veitchii' (fot. www.hortulus.com.pl)

Winobluszcz trójklapowy

Parthenocissus tricuspidata

grupa roślin:

Pnącza

podgrupa roślin: ozdobne liście, ozdobne owoce, kwitnące latem

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: pnącze
 • wysokość: do 20 m
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • kolor owoców: granatowe
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: każda ogrodowa
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: sadzona przy ogrodzeniach, sadzona przy podporach

Występuje w środkowych Chinach, na półwyspie Koreańskim i w Japonii. Dzięki temu, że na końcach wąsów wytwarza charakterystyczne przylgi, wspina się po pergolach czy pniach drzew bez pomocy podpór. Podobnie jak bluszcz pospolity układa się w gęstą, zieloną ścianę.

Liście winobluszczu trójklapowego mają różną wielkość i kształt. Młodsze są 3-klapowe, zielone i błyszczące, u gatunków starszych i kwitnących klapy mogą wcale nie występować. Kwiaty wyrastają z krótkopędów, pojawiają się na przełomie czerwca i lipca i tworzą wiechowate, żółto-zielone kwiatostany. Są miododajne. Granatowe owoce pojawiają się we wrześniu/październiku i utrzymują przez całą zimę. Stanowią przysmak ptaków.

Pnącze nie należy do grupy roślin zimozielonych. Jesienią jego liście opadają dwustopniowo - w pierwszej kolejności blaszki liściowe, a następnie ogonki. Zanim to jednak nastąpi, roślina przebarwia się na płomienne, jaskrawe kolory. Winobluszcz trójklapowy najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od wiatrów, ponieważ podczas surowych zim może przemarznąć.

Inne zdjęcia tej rośliny Winobluszcz trójklapowy (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Winobluszcz trójklapowy (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Winobluszcz trójklapowy

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Bugenwilla fot. Praktiker Glicynia chińska Glicynia kwiecista - fot. wikipedia/CC/Raulbot Hortensja pnąca (fot. M. Palczyńska)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...