podgrupy:
Omieg wschodni (fot. Kosiarz_pl, wikipedia.org)

Omieg wschodni

Doronicum orientale

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: kwitnące wiosną, na kwiat cięty, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • dekoracyjność: kwiaty
  • kwiaty: pojedyncze
  • kolor kwiatów: żółte
  • okres kwitnienia: IV, V, VI
  • gleba: każda ogrodowa
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: kwiat cięty, rabaty

Omieg wschodni (Doronicum orientale) jest byliną łatwą w uprawie. Kwitnie na żółto od kwietnia do czerwca. Wymaga stanowiska słonecznego, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Jest w pełni mrozoodporny.

Charakterystyka rośliny - omieg wschodni

Łodyga jest prosta, wzniesiona, naga. Osiąga wysokość do 50 cm. Pod ziemią roślina posiada kłącze ze zgrubiałymi rozłogami o jedwabistych włoskach.

Kwiaty są żółte, zebrane w średniej wielkości koszyczki wyrastające po 1-2 na szczycie pędów. Dno koszyczka jest silnie wypukłe. Brzeżne kwiaty języczkowe duże.

Liście są sercowate o ząbkowanych lub karbowanych brzegach, nagie. Większość liści zebrana w rozecie przyziemnej. Wyrastają one na nagich lub skąpo owłosionych ogonkach liściowych. Na łodydze tylko 1-3 niedużych liści łodygowych wyrastających skrętolegle i nasadami obejmujących łodygę.

Warunki uprawy

Omieg wschodni jest uprawiany w gruncie jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty i na kwiat cięty - w wodzie kwiaty dość długo nie więdną. W niewielkich kępach może być uprawiany także w ogrodach skalnych, a w doniczkach i pojemnikach na balkonach, tarasach. Jest łatwy w uprawie.

fot. Kosiarz_pl, wikipedia.org

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Mak polny Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...