Logo
Logo

Lazania z cebulek kwiatowych | Przepis na kwiatową lasagne

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie zdobić Twój ogród, balkon lub taras. Przygotowanie lazanii z cebulek kwiatowych jest bardzo łatwe – opisujemy to i pokazujemy na zdjęciach - krok po kroku!

Spis treści
Czym jest lazania kwiatowa? Na czym polega ten sposób sadzenia? Jakie cebulki nadają się na lazanię kwiatową? O czym wartpo pamiętać podczas tworzenia kwiatowej lazanii? Jak posadzić kwiaty na lazanie? Krok po kroku

Lazania (lasagne) kwiatowa

Zastanawiacie się pewnie co łączy lazanię i cebulki kwiatowe? Może to zabrzmieć nieco zaskakująco, ale przepis na tą włoską potrawę ma bardzo wiele wspólnego z kwiatami... ponieważ cebulki kwiatowe, tak jak składniki lazanii, układa się w warstwach.

Do przyrządzenia kwiatowej lazanii wcale nie jest potrzebna kuchnia - to wszystko można zrobić w ogrodzie, a nawet na balkonie. Przepis jest prosty! Posadź różne warstwy cebulek kwiatowych, jedna nad drugą, tak jak to robisz podczas przyrządzania słynnej włoskiej zapiekanki. Połączenie wszystkich "smaków" wymaga nieco czasu, więc pracę trzeba rozpocząć jesienią. Voilà – oto przepis na "wiosnę na talerzu", tzn. w doniczce!

Katarzyna Bellingham / YouTube


Składniki kwiatowej lazanii: wybierz odpowiednie gatunki

Tworząc kwiatową lazanię możesz "zaszaleć" bo doskonale nadają się na nią praktycznie wszystkie wiosenne rośliny cebulowe – m.in: śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), cebulica syberyjska (Scilla sibirica), zawilec grecki (Anemone blanda), hiacynt (Hyacinthus), irys (Iris), krokus (Crocus), narcyz (Narcissus), szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris), szafirek (Muscari), tulipan (Tulipa) oraz wiele innych.

Możesz stworzyć jednokolorową kompozycję lub bawić się kolorami, sadząc różne gatunki i odmiany, kwitnąc w różnych terminach.

wiosenna aranżacja w doniczce - sadzenie cebulek wiosenna aranżacja w doniczce - górna warstwa
wiosenna aranżacja w doniczce - środkowa warstwa wiosenna aranżacja w doniczce - dolna warstwa

Warstwa górna (kwitnie jako pierwsza) – zawilec grecki (Anemone blanda) i krokus (Crocus) odmiana 'Grand Maitre' i mieszanka gatunków krokusów.

Warstwa środkowa – hiacynt (Hyacinthus) odmiana 'Pink Pearl' i narcyz (Narcissus) odmiany 'Dick Wilden', 'February Gold' i 'Tahiti'.

Warstwa dolna (kwitnie jako ostatnia) – tulipan (Tulipa) odmiany 'Brilliant Star', 'Flaming Club', 'Orange Favourite' i 'Purple Dream'

Sposób przygotowania: zasady tworzenia lazanii kwietnej

Warstwa po warstwie
Cebulki kwiatów, które kwitną jako ostatnie sadzi się w najniższej warstwie, mogą to być tulipany, narcyzy i hiacynty. W kolejnej warstwie sadzi się cebulki wcześniej kwitnących kwiatów, takich jak zawilce, szafirki i krokusy, a w warstwie najwyższej sadzi się te kwitnące najwcześniej: ranniki, śnieżyczki i śnieżyce. Dzięki temu rośliny stopniowo pojawiają się i zakwitają od lutego do maja.

Czubkiem do góry!
Pamiętaj, aby cebulki sadzić tak, aby ich czubki były skierowane w górę, na głębokości równej ich dwu lub trzykrotnej wysokości – t.j. przebiśniegi, szafirki, krokusy (3-5 cm), tulipany botaniczne (do 10 cm), tulipany, hiacynty, narcyzy (12,5-15 cm), szachownica cesarska (15 cm).

Niezbędne mrozy
Aby lazania była gotowa potrzebuje jeszcze 20 min w piekarniku, a ta kwiatowa w zimnie - cebule aby zakwitnąć muszą przejść okres chłodu – dlatego donica musi zimować na zewnątrz! Najlepiej zakopać ją w ziemi w ogrodzie. Jeśli nie masz ogrodu możesz ustawić donice na balkonie, ale musisz dobrze zabezpieczyć cebulki przed mrozem. W tym celu po nastaniu mrozów ociepl doniczkę styropianem i włóż ją do tekturowego pudła. Ustaw w miejscu zacienionym i osłoniętym przed silnym wiatrem, a na wiosnę wystaw na słońce.

Kwitnienie na życzenie
Już po kilku miesiącach spokojnego „leżakowania” Twoja wiosenna rabata w doniczce eksploduje kolorami, tworząc niezwykły spektakl przyrody. Może zdobić ogród, balkon lub taras, możesz ją także przenieść do domu, jednak wtedy kwiaty będą kwitły krócej. Preferują temperaturę nie wyższą niż 20°C, należy więc je ustawiać w niezbyt ciepłych miejscach. Trzymane na tarasie lub balkonie zapewnią piękne, wiosenne kolory przez wiele tygodni!

Na samym dole posadź cebule kwitnące najpóźniej, a na górze te kwitnące najwcześniej.

Lazania kwiatowa - warstwa dolna
Lazania kwiatowa - warstwa środkowa
Lazania kwiatowa - warstwa górna

Przykładowy wygląd warstw lazanii z cebulek kwiatowych.

Sadzenie lazanii z cebulek kwiatowych: krok po kroku

Sadzenie cebulek kwiatowych w warstwach początkowo może wydawać się nieco skomplikowane, ale podobnie jak przyrządzanie lazanii nie jest trudne i każdy sobie z tym bez problemu poradzi.

1. Na początek przygotuj duży pojemnik lub donicę z otworami na spodzie umożliwiającymi odpływ nadmiernej ilości wody. Na dnie ułóż cienką warstwę keramzytu lub potłuczonych doniczek (warstwę drenażu) i wysyp warstwę żyznego i świeżego podłoża o grubości 10 cm.

2. Następnie rozłóż pierwszą warstwę cebulek. Rozmieść cebulki dość gęsto, ale tak aby nie stykały się ze sobą. W donicy o średnicy 30-40 cm zmieści się około 10 cebulek kwiatowych, i choć wydaje Ci się że to za gęsto to właśnie tak tworzy się kwiatową lazanię.

3. Pierwszą warstwę przykryj 5 cm warstwą ziemi i posadź kolejną warstwę cebulek. Drugą warstwę cebulek także można sadzić blisko siebie, jednak pozostaw większe odstępy niż w pierwszej warstwie, aby młode liście mogły swobodnie rosnąć. Posyp ziemią drugą warstwę cebulek, a na wierzchu umieść trzecią i ostatnią warstwę. Następnie napełnij donicę podłożem. Na koniec delikatnie uklep glebę i obficie podlej cebulki.

Pamiętaj, że cebulki sadzimy od września do października (a niektóre także w listopadzie). Im dłużej będziemy z tym zwlekać tym będą miały mniej czasu aby się ukorzenić przed nadejściem zimy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie iBulb, zdjęcia: iBulb, Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl

Autor
Lazania z cebulek kwiatowych | Przepis na kwiatową lasagne
Lazania z cebulek kwiatowych | Przepis na kwiatową lasagne
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl