Zioła

podgrupy:
Babka lancetowat - fot. www.sxc.hu/Ian Murray

Babka lancetowata

Plantago lanceolata

grupa roślin:

Zioła

podgrupa roślin: lecznicze

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty
 • wysokość: do 40 cm
 • kolor kwiatów: białe, różowe, wielobarwne
 • okres kwitnienia: V, VI
 • przydatność do spożycia: liście
 • gleba: każda ogrodowa, uboga
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: roślina lecznicza

Babka lancetowata to niewysoka roślina (do 40 cm) wieloletnia należąca do rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Tworzy przyziemne rozety lancetowatych, równowąskich liści. Organem podziemnym jest kłącze. Kwitnie od maja do czerwca tworząc kwiatostan w formie walcowatego kłosa o barwie od białej do brunatno-różowej. Owocem jest torebka.

Babka lancetowata to pospolity chwast w ogrodzie porastający trawniki, tereny zaniedbane i gleby ubogie w składniki pokarmowe, szczególnie w azot. Na potrzeby własne zbiór liści pozyskiwany jest ze środowiska naturalnego lub z ogrodu (o ile nie jest zanieczyszczony). Liście zbiera się od maja do września, a suszyć je można w warunkach naturalnych w przewiewnym, wolnym od wilgoci i dostępu promieni słonecznych miejscu.

Liście babki zawierają sole mineralne (m.in. cynk, krzemionka), flawonoidy, garbniki, pektyny i wiele innych związków działających leczniczo. Napary z babki stosuje się w nieżycie jelit i przy biegunce oraz w innych dolegliwościach przewodu pokarmowego.

Zewnętrznie można używać rośliny do płukania oczu przy zapaleniu spojówek i do włosów na pozbycie się łupieżu. Czasem w kuchni wegetariańskiej młode liście babki dodaje się do sałatek, ale nie jest to popularna roślina w kuchni.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Arcydzięgiel litwor -zioła bylica piołun Dziurawiec zwyczajny kocimiętka fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons Kolendra siewna (fot. Llez, wiki.cc)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...