Zioła

podgrupy:
kocimiętka fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons

Kocimiętka Faassena

Nepeta x faassenii

grupa roślin:

Zioła

podgrupa roślin: lecznicze

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty, rozłożysty, wzniesiony
 • dekoracyjność: kwiatostany
 • kolor kwiatów: niebieskie
 • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: piaszczysta, piaszczysto-gliniasta, próchniczna, przepuszczalna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, ogrody wiejskie, roślina lecznicza, w grupie

Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii) to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym nie występuje – jest bowiem gatunkiem botanicznym powstałym z krzyżówki kocimiętek Mussina oraz nepetella. Zwykle dorasta do 50cm wysokości. Wytwarza srebrnozielone, sercowate liście. Kwiaty zebrane w nibyokółka są lejkowate i dwuwargowe. Kwitnie od maja do października Barwa kwiatów jest niebieskofioletowa. Cała roślina (a w szczególności liście) wytwarza intensywny aromat. Jak wskazuje nazwa – kocimiętka przyciąga koty. Zdarza się jednak, że zwierzęta w ogóle nie reagują na jej zapach.

Uprawa kocimiętki Faassena

Kocimiętka najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku i w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak w czasie długotrwale utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Można ją rozmnażać przez wysiew nasion, dzielenie starszych okazów lub sadzonki wierzchołkowe sadzone wiosną. Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Roślinę po pierwszym kwitnieniu warto przyciąć – wtedy zakwitnie ponownie. Natomiast uszczykiwanie pędów wpływa pozytywnie na krzewienie. Do dokarmiania poleca się stosować nawozy organiczne i wolnodziałające.

Kocimętka Faassena - zastosowanie

Kocimiętkę można wykorzystywać do urozmaicania rabat w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i śródziemnomorskich. Warto ją również uprawiać w pobliżu altan, na tarasie i balkonie, gdyż odstrasza niektóre owady (np.: muchy i komary). To ponadto znana roślina zielarska i miododajna.

fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Arcydzięgiel litwor -zioła Babka lancetowat - fot. www.sxc.hu/Ian Murray bylica piołun Dziurawiec zwyczajny Kolendra siewna (fot. Llez, wiki.cc)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...