Zioła

podgrupy:
Kolendra siewna (fot. Llez, wiki.cc)

Kolendra siewna

Coriandrum sativum

grupa roślin:

Zioła

podgrupa roślin: lecznicze, przyprawy

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 120cm
 • kolor kwiatów: białe, różowe
 • kwiatostan: baldach
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • owoce: kuliste
 • trwałość liści: sezonowe
 • przydatność do spożycia: owoce
 • gleba: lekka
 • odczyn gleby: obojętna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: roślina jadalna, roślina lecznicza

Kolendra siewna to jednoroczna roślina należąca do rodziny selerowatych (Apiaceae). Wytwarza wzniesione, rozgałęzione łodygi o wysokości do 50cm (odmiany gruboowocowe) lub do 120cm (odmiany drobnowocowe).

Dolne liście są pojedyncze lub podzielone osadzone na długich ogonkach, zaś górne pierzastowrębne. Na szczytach łodyg w okresie od czerwca do lipca pojawiają się drobne zebrane w baldachy kwiatostany o kwiatach barwy białej lub różowej. Jest to roślina miododajna. Owocem jest kulista, żeberkowata, aromatyczna rozłupnia.

Kolendra siewna pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce można spotkać w warunkach naturalnych zdziczałe okazy, jednak surowiec zielarski jest pozyskiwany przede wszystkim z uprawy lub importowany z zagranicy.

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Lubi suche i ciepłe lata. Dobrze rośnie na glebach stosunkowo lekkich o dobrej kulturze. Nasiona wysiewa się do gruntu pod koniec marca lub na początku czerwca. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie i nawożenie.

Owoce kolendry zbiera się w fazie dojrzewania baldachów szczytowych. Nie należy opóźniać zbiorów, gdyż nasiona łatwo wysypują się z owoców. Stosuje się je jako przyprawę, jest składnikiem m.in. curry. Owoce można dodawać również do ciast, ryżu, sałatek i deserów. Roślina działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i żółciopędnie ułatwiając tym samy trawienie.

Kolendra siewna jest wykorzystywana w przemyśle spirytusowym do produkcji wódek i likierów.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Projekty: Projekt ogrodu: Tajemniczy ogród w mieście
Inne rośliny w podgrupie:
Arcydzięgiel litwor -zioła Babka lancetowat - fot. www.sxc.hu/Ian Murray bylica piołun Dziurawiec zwyczajny kocimiętka fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...