Zioła

podgrupy:
Szałwia lekarska

Szałwia lekarska

Salvia officinalis

grupa roślin:

Zioła

podgrupa roślin: lecznicze

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 0,5-0,7 m
  • dekoracyjność: kwiaty
  • kolor kwiatów: białe, fioletowe, niebieskie, różowe
  • okres kwitnienia: V, VI
  • odczyn gleby: zasadowa
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: rabaty, roślina lecznicza

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to wieloletnia, wieczniezielona krzewinka, osiągająca wysokość 50-70 cm. Ma czterokanciastą, owłosioną łodygę, drewniejącą po drugim roku wegetacji i fioletowe (lub niekiedy różowe i białe), zebrane w grona kwiaty. Jest rośliną miododajną.

Warunki uprawy szałwii lekarskiej

Rośnie na słonecznych zboczach i skałach, na glebach bogatych w wapń, pulchnych i w miarę wilgotnych. Źle się czuje na ziemiach ciężkich.

Szałwię lekarską po kwitnieniu należy silnie przyciąć. Można uprawiać ją z nasion lub sadzonek pobranych z rośliny matecznej pod koniec lata – bardzo łatwo się ukorzenia. Do gruntu należy przesadzić ukorzenione egzemplarze w rozstawie 50-60 cm, bo system korzeniowy bardzo silnie się rozgałęzia. Zdrewniała szałwia wygląda nieestetycznie, wobec czego dobrze jest wymieniać rośliny co trzy lata, właśnie poprzez sadzonkowanie. Można też hodować szałwię w doniczkach.

Główny zbiór ziela ma miejsce na początku maja, tuż przed kwitnieniem. Zazwyczaj można przeprowadzić dwa lub trzy zbiory w roku.

Zastosowanie szałwii lekarskiej

Szałwia lekarska jest od Starożytności znana jako roślina lecznicza. Reguluje pracę układu pokarmowego, obniża poziom cukru we krwi, stosowana jest w zapaleniu błony śluzowej gardła i skóry. Działa antydepresyjnie. Jest silnym lekiem antyseptycznym i stosowanie jej w nadmiarze może powodować lekkie zatrucia, toteż należy po 3 dniach kuracji zrobić przerwę.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Arcydzięgiel litwor -zioła Babka lancetowat - fot. www.sxc.hu/Ian Murray bylica piołun Dziurawiec zwyczajny kocimiętka fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...