Zioła

podgrupy:
Szanta - fot. M. Mazik

Szanta zwyczajna

Marrubium vulgare

grupa roślin:

Zioła

podgrupa roślin: lecznicze

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 50 cm
 • kwiaty: półpełne
 • kolor kwiatów: białe
 • okres kwitnienia: IX, VI
 • zapach: kwiaty, liście
 • gleba: bogata w wapń, przepuszczalna
 • odczyn gleby: zasadowa
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: ogrody przydomowe, pojedynczo, roślina lecznicza, w grupie

Szanta zwyczajna to bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Roślinę bardzo rzadko można spotkać w Polsce w środowisku naturalnym. Na "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski" widnieje jako roślina krytycznie zagrożona.

Szanta rośnie do wysokości 50 cm, ma wzniosły, gałęzisty pokrój i cztero-kanciastą łodygę. Liście są podzielone: dolne mają kształt sercowaty, górne jajowaty. Kwitnie od czerwca do września. Tworzy białe, dwuwargowe kwiaty zebrane w kuliste nibyokółki w kątach liści. Owocem jest rozłupka.

Szanta
dobrze rośnie w polskich warunkach. Wymaga stanowisk dobrze nasłonecznionych i przepuszczalnych gleb o dobrej strukturze i dużej zawartości wapnia. Jest rozmnażana wyłącznie z nasion, które wysiewa się zwykle w kwietniu. Pierwsze wschody są widoczne po dwóch tygodniach. Do najważniejszych prac pielęgnacyjnych należy nawożenie, odchwaszczanie i spulchnianie gleby.

Szanta nie ma dużego znaczenia jako roślina dekoracyjna. To rzadko spotykana w ogrodach roślina lecznicza, którą można sadzić w warzywniaku lub w zielniku.

Surowcem zielarskim szanty jest ziele zbierane w czerwcu oraz lipcu na początku i w pełni kwitnienia. Ziele można suszyć warunkach naturalnych w miejscu osłoniętym od słońca, ciepłym i przewiewnym.

Ziele szanty od tysiącleci uważane jest za jeden z lepszych środków wykrztuśnych. Oprócz tego surowiec działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Stosuje się go również w chorobach wątroby i przeciw anemii.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Arcydzięgiel litwor -zioła Babka lancetowat - fot. www.sxc.hu/Ian Murray bylica piołun Dziurawiec zwyczajny kocimiętka fot. Wouter Hagens Public domain Wikimedia Commons
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...