dąb czerwony fot. Hans Braxmeier Pixabay Public Domain CC0

Dąb czerwony

Quercus rubra

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, parkowe, znoszące zacienienie, przebarwiające się liście

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 25 m
 • dekoracyjność: owoce, ulistnienie
 • trwałość liści: sezonowe
 • korona: płaskokulista
 • gleba: gliniasta, piaszczysta, piaszczysto-gliniasta, żyzna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • stanowisko: cień, półcień, słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, parki, zieleń miejska

Dąb czerwony (Quercus rubra) to drzewo osiągające ok. 25m wysokości. Należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Do Polski sprowadzili go leśnicy w XIX wieku.

Drzewo posiada nagie, błyszczące pędy o barwie ciemnoczerwonej lub brązowo-oliwkowej. Jego kora przez wiele lat (ok. 40) również jest gładka i dopiero po tym okresie ulega pękaniu. Charakterystyczne powcinane liście są ułożone skrętolegle. Jesienią efektownie przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. To roślina jednopienna – kwiaty męskie (kotki) i żeńskie (pojedyncze) występują na jednym okazie. Dąb kwitnie w maju. Owocem jest szerokojajowaty żołądź.

Uprawa dębu czerwonego

Dąb czerwony jest łatwy w uprawie, gdyż ma dużo mniejsze wymagania od dębów rodzimych (szypułkowego i bezszypułkowego) . Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze znosi również zacienienie. Ponadto jest odporny na inne niekorzystne czynniki takie jak zanieczyszczenia powietrza, susze i mróz (wytrzymuje temp. do -40ºC). Roślina toleruje gleby o różnej jakości – może rosnąć nawet na podłożu piaszczystym. Jest odporna na choroby i szkodniki.

Dąb czerwony - zastosowanie

Dąb czerwony jest chętnie sadzony w parkach i zieleni miejskiej (często tworzy się z niego aleje). Można uprawiać go również w ogrodach, tych o większej powierzchni. Szczególnie dobrze wygląda w nasadzeniach naturalistycznych. Trzeba jednakże pamiętać, że drzewo szybko rośnie i w dodatku jest ekspansywne - samoczynnie rozsiewa się. Drewno dębu jest wykorzystywane w przemyśle – do wykończania wnętrz (podłogi, boazerie) oraz budowy mebli.

fot. Hans Braxmeier, Amanda Struz oraz PublicDomainPictures

Inne zdjęcia tej rośliny dąb czerwony jesienne liście fot. PublicDomainPictures żołędzie dębu czerwonego fot. Amanda Struz Pixabay Public Domain CC0

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...