Dąb omszony Quercus pubescens

Dąb omszony

Quercus pubescens

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, parkowe, znoszące zacienienie, ozdobne owoce , ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: 25m
 • dekoracyjność: owoce, ulistnienie
 • trwałość liści: sezonowe
 • korona: nieregularna
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: ogrody wiejskie, parki

Dąb omszony (Quercus pubescens) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (szczególnie w basenie Morza Śródziemnego) oraz w Azji. W Polsce w środowisku naturalnym można go spotkać jedynie w rezerwacie Bielinek nad Odrą.

W "Polskiej Czerwonej Księdze Roślin" jest określony jako "gatunek zagrożony". To średniej wielkości drzewo o nieregularnej koronie, osiągające do 25m wysokości. Wytwarza zatokowo powcinane liście. Blaszki od spodu są gęsto owłosione (stąd nazwa). Żołędzie są małe, spiczaste, jasnobrązowe z owłosionymi miseczkami.

Dąb omszony - wymagania i uprawa:

Drzewo powinno się uprawiać jedynie w miejscach dobrze nasłonecznionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Uprawa jest efektywna w cieplejszych rejonach Polski. Gatunek nie znosi cienia i jest wrażliwy na mróz. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne. Najlepiej sadzić go wiosną. Młode okazy przed nadejściem mrozów zaleca się osłaniać. W czasie uprawy dąb warto podlewać i dokarmiać (najlepiej nawozami organicznymi). Dobrze reaguje na ściółkowanie.

Zastosowanie dębu omszonego:

Dąb omszony to rzadki gatunek, który można wprowadzić do ogrodu. To ciekawostka dendrologiczna, którą warto sadzić jako soliter. Zaleca się wybrać dla niego wyeksponowane (i jednocześnie zaciszne) miejsce. W cieplejszych krajach (np.: we Włoszech i Francji) dąb omszony jest wykorzystywany do produkcji trufli.

Zdjęcie: Franz Xaver, CC BY-SA 3.0, wikimedia.org

 

Zobacz też:


Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...