Dąb szypułkowy Quercus Robur

Dąb szypułkowy

Quercus robur

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, parkowe, znoszące zacienienie, ozdobne owoce , ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 50m
  • dekoracyjność: owoce
  • trwałość liści: sezonowe
  • korona: kopulasta, kulista
  • gleba: gliniasta
  • odczyn gleby: lekko zasadowa, obojętna
  • stanowisko: cień, słońce
  • zastosowanie: duże ogrody, nasadzenia naturalistyczne, ogrody wiejskie, parki

Dąb szypułkowy (Quercus robur) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz Azji. W Polsce spotyka się go pospolicie - częściej od dębu bezszypułkowego.

To okazałe drzewo o szerokiej, kopulastej koronie, osiągające nawet do 50m wysokości. Posiada grubą, mocno spękaną korę i skórzaste, powcinane liście. Ozdobą dębu są także owoce - wydłużone żołędzie zwisające na długich szypułkach. Drzewo najwcześniej owocuje po około czterdziestu latach.

Dąb szypułkowy - wymagania i uprawa:

Dąb ma dość wysokie wymagania względem stanowiska i gleby. To roślina światłożądna lubiąca miejsca dobrze nasłonecznione. Znosi także częściowe zacienienie. Optymalne podłoże jest żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub zbliżonym do zasadowego. Dobrze rośnie na glebach gliniastych.

Roślina jest wystarczająco odporna na mróz. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. W początkowych latach uprawy wymaga podlewania (w czasie susz). Warto ją dokarmiać nawozami organicznymi. Drzewo toleruje zasolenie podłoża. Przed nadejściem zimy warto bielić pnie starszych drzew, gdyż gatunek jest dość podatny na pęknięcia mrozowe.

Zastosowanie dębu szypułkowego:

Dąb bezszypułkowy to rodzimy gatunek powszechnie spotykany w lasach. Jednocześnie jest chętnie sadzony w parkach, zieleni miejskiej oraz w dużych ogrodach. Warto uprawiać go jako soliter lub wykorzystać do stworzenia alei. Dobrze wygląda w szczególności w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, miejskich i angielskich. Drewno dębowe ma szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zdjęcie: Nikanos, CC-BY-SA-2.5, wikimedia.org

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...