forsycja fot. Ronile Pixabay

Forsycja

Forsythia

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, żywopłotowe, na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty, luźny, pokładający się
 • wysokość: 200 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: pojedyncze
 • kolor kwiatów: żółte
 • okres kwitnienia: III, IV
 • trwałość liści: sezonowe
 • korona: nieregularna, szeroka
 • gleba: lekka, przepuszczalna, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, kwiat cięty, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, ogrody wiejskie, parki, pojedynczo, roślina dekoracyjna, szpalery, w grupie, zieleń miejska, żywopłoty

Forsycja (Forsythia) jest krzewem ozdobnym kwitnącym wczesną wiosną (w marcu, kwietniu).  Zanim jeszcze wypuści liście, jej gałązki obsypują się setkami, maleńkich żółtych kwiatów. To doskonała roślina do przydomowych ogrodów i zieleni miejskiej. Ze względu na silny wzrost nie jest polecana do sadzenia w pojemnikach.

Uprawa i wymagania forsycji

Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych ale można ją posadzić w półcieniu (będzie tam jednak miała mniej kwiatów i mniej zwarty pokrój). Lubi gleby wilgotne, lekkie i żyzne. Na suchych, piaszczystych lub gliniastych glebach w czasie suszy jej liście mogą więdnąć. Szybko odzyskają turgor po podlaniu. Warto wokół podstawy pędów ściółkować ziemię słomą lub korą - zatrzyma ona wilgoć w ziemi. Forsycja ma płytki system korzeniowy.

Miejsce powinno być zaciszne, osłonięte przed silnym wiatrem. Mimo, że forsycja charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością to w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać (choć dzieje się to wyjątkowo rzadko!).

Mimo, że forsycja kwitnie bardzo wcześnie (marzec/kwiecień) to dobrze radzi sobie z wiosennymi przymrozkami. Po kwitnieniu tworzy dużo lancetowatych, ząbkowanych, ciemnozielonych liści.

Zastosowanie forsycji

Jest doskonała na żywopłoty, chętnie sadzi się ją w parkach, dużych i małych ogrodach. Można sadzić ją pojedynczo lub w grupach. Doskonale nadaje się także na formowane lub nieformowane żywopłoty. W małych ogrodach wymaga regulanego przycinania, aby się zanadto nie rozrosła. W dużych ogrodach można prowadzić krzew w naturalnym kształcie i podcinać (odmładzać) co kilka lat.

Nie jest wymagająca i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto pamiętać tylko o prawidłowym i terminowym przycinaniu. Jest krzewem wiosennym wabiącym motyle.

Przycinanie forsycji

Forsycja kwitnie na zeszłorocznych pędach. Jej gałęzie przycinamy zawsze wczesną wiosną po przekwitnięciu. Letnie cięcie spowoduje, że roślina nie zakwitnie wiosną lub kwitnienie to będzie bardzo słabe.

Więcej informacji: Kiedy ciąć forsycję i migdałka?

Rozmnażanie forsycji

Roślinę można bardzo łatwo rozmnażać przez sadzonki pędowe. Podczas przycinania (po kwitnieniu) dzielimy pędy na fragmenty ok. 10 cm i dolną ich część zanurzamy w ukorzeniaczu AB. Sadzonki sadzimy w lekkiej i wilgotnej ziemi. Do końca sezonu powinny się ukorzenić.

Forsycja w wazonie

Wczesnowiosenne (marcowe i z początku kwietnia) pędy po ścięciu zakwitną w wazonie po około 10 dniach. Mogą być piękną ozdobą na Wielkanoc.

Inne zdjęcia tej rośliny forsycja fot. Marc Ryckaert Wikimedia Commons forsycja fot. Susbany Pixabay forsycja fot. LoggaWiggler Pixabay forsycja fot. Efraimstochter Pixabay

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...