grab_pospolity_fot.Paweł_Romanowski

Grab pospolity (Grab zwyczajny)

Carpinus betulus

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, parkowe, znoszące zacienienie, przebarwiające się liście, ozdobne kora lub pędy

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wyprostowany
  • wysokość: 20 - 25 m
  • dekoracyjność: kora
  • trwałość liści: sezonowe
  • korona: nieregularna, owalna
  • gleba: bogata w wapń, piaszczysto-gliniasta, próchniczna, świeża, żyzna
  • odczyn gleby: zasadowa
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba wilgotna
  • stanowisko: cień, półcień, słońce
  • zastosowanie: cmentarze, duże ogrody, parki, pojedynczo, w grupie, zieleń miejska, żywopłoty

Grab pospolity (Grab zwyczajny) jest drzewem liściastym, dość powszechnie występującym w polskich lasach. Jest to drzewo średniej wielkości, o nieregularnym, często wielokrotnym pniu i gęstej, miotlastej koronie. Najstarszy w Polsce grab pospolity (220 lat) rośnie w Gołuchowie (okolice Kalisza).

Grab pospolity jest drzewem liściastym o niewielkich wymaganiach glebowych. Bardzo dobrze przystosowuje się do różnych warunków siedliskowych. Preferuje gleby żyzne i próchnicze, wilgotne (ale nie podmokłe), gliniasto-piaszczyste, najlepiej wapienne. Grab jest odporny na mróz i suszę, dobrze też znosi zacienienie.

Kora grabu pospolitego jest jedną z najbardziej charakterystycznych spośród wszystkich drzew. Jest gładka, srebrzysto-popielata, posiada ciekawy wzór ułożony z podłużnych pasów o zmieniających się odcieniach szarości i stopniach połysku.

Liście grabu pospolitego są skrętoległe, ostro podwójnie piłkowane, podłużnie jajowate, zaostrzone, u nasady zaokrąglone lub sercowate, z wierzchu żywo zielone, nagie; od spodu jaśniejsze, wzdłuż nerwów i w kątach skąpo owłosione.

Drewno grabu pospolitego jest bardzo twarde, nazywane jest żelaznym drewnem.

Grab pospolity jest doskonałym drzewem na wysokie żywopłoty. Drzewo posiada wyjątkowo dużą tolerancją na przycinanie. Można z niego swobodnie kształtować różnego rodzaju figury geometryczne, rzeźby, alejki ze sklepieniami.

Inne zdjęcia tej rośliny grab_pospolity_kora_fot.Paweł_Romanowski

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...