Jarząb brekinia Sorbus torminalis

Jarząb brekinia

Sorbus torminalis

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, znoszące zacienienie, ozdobne owoce , ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 10-20m
 • kolor kwiatów: białe
 • okres kwitnienia: V, VI
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: próchniczna, żyzna
 • odczyn gleby: lekko zasadowa
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień

Jarząb brekinia, jarząb brzęk (Sorbus torminalis) to drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym można go spotkać w Europie, Azji Mniejszej i w Afryce Północnej. W Polsce to gatunek bardzo rzadki, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jego stanowiska znajdują się głównie w rezerwatach. To jednocześnie jeden z największych jarzębów - dorastający do 20m wysokości. Posiada krzewiasty pokrój. Pędy są oliwkowoszare. Liście mają klapowaty, jajowaty kształt. Kwiaty są białe, zebrane grupowo w podbaldachy. Kwitnie od maja do czerwca. Owoce dojrzewają od października. Są nieco jajowate i mają nietypową, brązową barwę.

Drzewo najlepiej rośnie w miejscach lekko osłoniętych, zacisznych. Preferuje podłoża umiarkowanie żyzne, przepuszczalne o zasadowym odczynie. Nie lubi gleb piaszczystych i wapiennych. Dobrze znosi mróz i susze.

Brekinię czasem wykorzystuje się do zalesiania gruntów porolnych. Pomimo reintrodukcji to wciąż mało popularny, sporadycznie spotykany gatunek. Jest trudno dostępny - w szkółkach rozmnaża się go od niedawna. Pasuje do założeń naturalistycznych i leśnych. W dawnych czasach jarząb sadzono przy klasztorach. Jego owoce wykorzystywano w celach leczniczych.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...