Jarząb brekinia Sorbus torminalis

Jarząb brekinia

Sorbus torminalis

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, znoszące zacienienie, ozdobne owoce , ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 10-20m
  • kolor kwiatów: białe
  • okres kwitnienia: V, VI
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: próchniczna, żyzna
  • odczyn gleby: lekko zasadowa
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: półcień

Jarząb brekinia, jarząb brzęk (Sorbus torminalis) to drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym można go spotkać w Europie, Azji Mniejszej i w Afryce Północnej. W Polsce to gatunek bardzo rzadki, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jego stanowiska znajdują się głównie w rezerwatach. To jednocześnie jeden z największych jarzębów - dorastający do 20m wysokości. Posiada krzewiasty pokrój. Pędy są oliwkowoszare. Liście mają klapowaty, jajowaty kształt. Kwiaty są białe, zebrane grupowo w podbaldachy. Kwitnie od maja do czerwca. Owoce dojrzewają od października. Są nieco jajowate i mają nietypową, brązową barwę.

Drzewo najlepiej rośnie w miejscach lekko osłoniętych, zacisznych. Preferuje podłoża umiarkowanie żyzne, przepuszczalne o zasadowym odczynie. Nie lubi gleb piaszczystych i wapiennych. Dobrze znosi mróz i susze.

Brekinię czasem wykorzystuje się do zalesiania gruntów porolnych. Pomimo reintrodukcji to wciąż mało popularny, sporadycznie spotykany gatunek. Jest trudno dostępny - w szkółkach rozmnaża się go od niedawna. Pasuje do założeń naturalistycznych i leśnych. W dawnych czasach jarząb sadzono przy klasztorach. Jego owoce wykorzystywano w celach leczniczych.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...