Jaśmin nagokwiatowy (fot. Wikimedia Commons)

Jaśmin nagokwiatowy

Jasminum nudiflorum

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: pnącze
  • wysokość: do 3 m
  • dekoracyjność: kwiatostany
  • okres kwitnienia: I, II, III, IV, X, XI
  • stanowisko: półcień, słońce

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) jego pierwsze kwiaty ukazują się już w końcu października i kwitnie do pierwszych mrozów. Ponownie zaczyna kwitnąć już w styczniu, lutym i aż do końca kwietnia, z przerwami w czasie mrozów. Czasem przy bardzo silnym mrozie kwiaty mogą opadać.

Intensywnie żółte kwiaty wyrastają pojedynczo na cienkich i bezlistnych pędach. Z uwagi na bardzo wiotkie pędy krzew ten często prowadzony jest jak pnącze - przy kratce ogrodowej. Pędy same nie przytwierdzają się do podpór, dlatego też należy je przywiązywać lub przeplatać.

Uprawa jaśminu nagokwiatowego

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, osłoniętych od wiatru. Polecany jest do sadzenia w cieplejszych rejonach Polski, wtedy obficie kwitnie i nie ma obawy przed przemrożeniem pąków kwiatowych.

Jaśmin nagokwiatowy spotykany jest w naszych ogrodach bardzo rzadko, a szkoda, bo jest bardzo dekoracyjną rośliną.

fot. Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...