Jesion wyniosły Fraxinus excelsior

Jesion wyniosły

Fraxinus excelsior

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, parkowe, znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 30-40m
  • okres kwitnienia: IV, V
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: próchniczna, żyzna
  • odczyn gleby: lekko kwaśna, lekko zasadowa, obojętna
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: cień, półcień
  • zastosowanie: duże ogrody, ogrody wiejskie, parki

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) należący do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce spotyka się go w lasach (najczęściej łęgowych), w zaroślach i wilgotnych łąkach. To okazałe drzewo o jajowatej, szerokiej koronie, osiągające 30-40m wysokości. Młoda kora jest gładka, oliwkowa, starsza - spękana, brunatna. Liście są duże (20-30cm długości), złożone z kilku do kilkunastu lancetowatych listków. Jesion kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są niepozorne, tworzą wiechy. Owoce to spłaszczone orzeszki. Pozostają na drzewie w pęczkach przez okres zimowy.

Drzewo jest łatwe w uprawie. Może rosnąć w miejscach słonecznych, preferuje jednak lekkie zacienienie. Lubi podłoża żyzne, przepuszczalne, dość wilgotne. Znosi mróz, zanieczyszczenie powietrza i szeroki zakres pH gleby. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Młode okazy w czasie susz zaleca się podlewać i nawozić.

Jesion ze względu na rozmiar najczęściej jest sadzony w dużych ogrodach i w parkach. To efektowny soliter. Nadaje się także do dekoracji większych zbiorników wodnych, np.: stawów. Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i leśnych. Od wiosny do jesieni może służyć jako wiatrochron. Wytwarza drewno bardzo dobrej jakości. Jego orzeszki wykorzystuje się jako pokarm dla papug. Liście mają zastosowanie w ziołolecznictwie.

zdjęcie: Pleple2000 (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...