Kalina koralowa 'Sterile'

Kalina koralowa 'Sterile'

Viburnum opulus 'Sterile'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, trujące, przebarwiające się liście, ozdobne owoce

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: do 4 m
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kolor kwiatów: białe
  • okres kwitnienia: V, VI
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: żyzna
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, szpalery

Szybko rosnący krzew o asymetrycznym, luźnym pokroju, o wysokości 4 m.

Niegdyś Kalina koralowa 'Sterile' nazywana była buldeneżem (Boule de Neige), co znaczy „kula śnieżna” - kwiatostany tej rośliny rzeczywiście przypominają duże śnieżne kule. Kwiaty rozwijają się pod koniec maja i w czerwcu. Podczas przekwitania lekko różowieją (stąd druga nazwa odmianowa – 'Roseum'). Kalina ma cienkie gałązki, dlatego kwiatostany nieco zwisają. Odmiana 'Sterile' nie zawiązuje owoców.

Liście duże, długości około 10 cm, zwykle z trzema klapami, są gładkie i intensywnie zielone. Jesienią ładnie się przebarwiają na kolor ciemnoczerwony.

Kalina koralowa 'Sterile' preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, gleby żyzne i wilgotne. Od dawna zdobiła ogrody przy pałacach i dworkach. W małym ogrodzie można ją sadzić pojedynczo, w dużym – wzdłuż ogrodzenia albo drogi (co 2 m).

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...