klon palmowy Dissectum fot. James Steakley CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Klon palmowy 'Dissectum'

Acer palmatum 'Dissectum'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, pojemnikowe, na słoneczne stanowisko, przebarwiające się liście, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 180-200cm
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • kolor kwiatów: czerwone, purpurowe
 • okres kwitnienia: IX, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych

Klon palmowy 'Dessectum' (Acer palmatum 'Dessectum') należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Gatunek podstawowy w środowisku naturalnym występuje na terenie Japonii i Korei. 'Dessectum' to odmiana botaniczna znana wyłącznie z uprawy. To krzew dorastający do 2m wysokości. Posiada atrakcyjną, parasolowatą koronę i zwisające pędy. Liście są głęboko powcinane, jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Kwiaty są drobne, czerwonopurpurowe. Nie mają wartości ozdobnej. Owocem jest drobny orzeszek ze skrzydełkami.

Klon palmowy 'Dissectum' - wymagania i uprawa:

Krzew powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W takich warunkach jego liście najlepiej wybarwiają się. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek jest uznawany za mrozoodporny w Polsce, jednak w chłodniejszych rejonach zaleca się go okrywać.

Klon palmowy 'Dessectum' jest wrażliwy na suszę. Zarówno młode jak i starsze okazy powinno się regularnie podlewać. Wiosną można przeprowadzić cięcie. Dobrze rezultaty w uprawie osiąga się ściółkując glebę. Co kilka lat warto zastosować nawozy organiczne lub mineralne. Krzew nadaje się do uprawy pojemnikowej.

Zastosowanie:

Klony palmowe dobrze wyglądają w ogrodach różnego typu, ale w szczególności harmonijnie komponują się w ogrodach orientalnych, leśnych i Zen. Dobrze wyglądają sadzone pojedynczo. Warto uprawiać je na tle osłaniających ścian i murów. Ponadto to ceniona dekoracyjna oczek wodnych. Uprawiany w donicy jest dobrą dekoracją balkonów i tarasów.

fot. James Steakley / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...