kruszyna pospolita fot. Sten Porse CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Kruszyna pospolita

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, parkowe, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

  • gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: duże ogrody, nasadzenia naturalistyczne, parki, pod koronami drzew

Kruszyna pospolita swoją polską nazwę zawdzięcza prawdopodobnie swoim kruchym i delikatnym pędom. Jest to jednak duży i gęsty krzew, dorastający nawet do 6 m wysokości, o pędach skierowanych skośnie do góry.

Kruszyna pospolita (Frangula alnus syn. Rhamnus frangula) jest to roślina rodzima, spotkać ją można w podszyciu lasów czy w śródpolnych zadrzewieniach. Liście są eliptyczne i jesienią przebarwiają się na żółty kolor.

Charakterystyczną cechą dla tej rośliny jest fakt, że na jednym osobniku spotkać możemy kwiaty i owoce w różnym stadium dojrzałości. Kwiaty są miododajne, a owoce są kuliste, ciemnogranatowe i dla ludzi trujące. Kora kruszyny natomiast jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym.

Polecana do stosowania w dużych ogrodach lub parkach, w nasadzeniach naturalistycznych i żywopłotach podokapowych. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, ma niskie wymagania glebowe i nie wymaga pielęgnacji.

fot. Sten Porse Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

 

Zobacz też:


Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...