Magnolia gwiaździsta (fot. Praktiker)

Magnolia gwiaździsta

Magnolia stellata

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, na słoneczne stanowisko, przebarwiające się liście, pachnące kwiaty lub liście, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: krzaczkowaty
  • wysokość: do 3 m
  • kolor kwiatów: białe
  • okres kwitnienia: III, IV
  • zapach: kwiaty
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • odczyn gleby: lekko kwaśna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: ogrody przydomowe, parki

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) pochodzi z Japonii. W Europie uprawiana jest od końca XVII w. Ma pokrój gęstego krzewu o wysokości do 3 m, koronie regularnej i zaokrąglonej, i średnicy do 4 m. Wiosną jej ozdobą są kwiaty, a jesienią przebarwiające się na brązowo liście.

Magnolia gwiaździsta kwitnie krótko, dlatego dobrze jest posadzić ją w grupie z krzewami kwitnącymi później, a kompozycję uzupełnić bylinami. Najlepiej czuje się w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Preferuje podłoże żyzne, wilgotne, lekko kwaśne. Źle rośnie na glebach wapiennych. Wymaga intensywnego podlewania od maja do lipca, kiedy najszybciej wzrasta.

Młode rośliny najlepiej sadzić w kwietniu, by do zimy zdążyły się dobrze ukorzenić. Podłoże wokół drzewek ściółkujemy torfem i korą. Na jesień zwiększamy grubość ściółki, by uchronić korzenie przed przemarznięciem. Młode okazy magnolii gwiaździstej są wrażliwe na silne mrozy, starsze znoszą je dobrze. Pamiętajmy jednak, że mimo mrozoodporności, przy -15°C przemarzają pąki kwiatowe, a poniżej -25°C mróz zagraża całym pędom.

Dla bezpieczeństwa i pewności kwitnienia krzewy otulamy słomą lub tekturą. Dokonujemy tego po pierwszych mrozach jesiennych. Po zimie wycinamy tylko to, co konieczne, czyli przemrożone lub połamane pędy, ponieważ magnolia nie lubi cięcia.

Magnolia gwiaździsta jest uprawiana jako roślina ozdobna w parkach, ogrodach botanicznych i ogródkach przydomowych.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...