Powojnik Arabella Clematis Arabella

Powojnik 'Arabella'

Clematis 'Arabella'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, płożące lub okrywowe, pojemnikowe, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: płożący
 • wysokość: 150-200cm
 • kolor kwiatów: fioletowe
 • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII, X
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: obojętna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, na altany, ogrody przydomowe, ogrody wiejskie, pojemniki, roślina dekoracyjna, roślina okrywowa

Powojnik 'Arabella' (Clematis 'Arabella') należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Klematisy występują w środowisku naturalnym w wielu rejonach świata. 'Arabella' jest jednak odmianą botaniczną wyhodowaną w Wielkiej Brytanii przez Barry'ego Fretwella. Należy do grupy Integrifolia. W sprzedaży jest dostępna od 1990 roku. Pnącze dorasta do 2m wysokości. Pędy są cienkie, delikatne. Posiada kwiaty pojedyncze o średnicy ok. 7cm. Mają fioletową barwę, ale w trakcie przekwitania stają się jasnoniebieskie. Kwitnie od czerwca do października.

Powojnik 'Arabella' - wymagania i uprawa:

Pnącze lubi stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego, osłonięte od silnych wiatrów. W takich warunkach obficie kwitnie i nie przysycha. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne o odczynie obojętnym. To gatunek mrozoodporny. Źle reaguje na susze - roślina powinna być systematycznie podlewana. W pobliżu warto ściółkować glebę.

Wokół głównego pędu warto również wyłożyć płaskie kamienie - to ochroni klematis przed wyparowywaniem gleby. Zaleca się go sadzić wiosną. Wczesną wiosną usuwa się wszelkie uszkodzone lub chore pędy. Całą roślinę należy skrócić do wysokości 1,5m. W okresie wegetacji klematis warto dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi.

Zastosowanie:

Pnącze ze względu na duże walory dekoracyjne jest cenione w wielu typach ogrodów. Można je stosować jako roślinę okrywową. Znacznie efektywniej wygląda jednak prowadzona na podporach jako ozdoba ogrodzeń, kratownic, trejaży i altan. Powojnik 'Arabella' nadaje się do uprawy w pojemnikach.

zdjęcie: Leonora Enking from West Sussex, England (ClematisUploaded by uleli) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...