Powojnik Nelly Moser Clematis

Powojnik 'Nelly Moser'

Clematis 'Nelly Moser'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, płożące lub okrywowe, pojemnikowe, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: płożący
  • wysokość: 200-300cm
  • kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe
  • okres kwitnienia: IX, V, VI, VII, VIII
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • odczyn gleby: lekko kwaśna, lekko zasadowa
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, na altany, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina dekoracyjna

Powojnik 'Nelly Moser' (Clematis 'Nelly Moser') należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Powojniki w środowisku naturalnym występują w różnych rejonach świata, w tym w Polsce (np.: pnący). 'Nelly Moser' to jednak odmiana botaniczna znana tylko z uprawy. Została wyhodowana przez Moser el Fils we Francji. Jest dostępna w sprzedaży od 1897roku. Należy do grupy powojników wielkokwiatowych. Pnącze osiąga 2-3m wysokości. Kwiaty są duże, efektowne o śr. 15-20cm. Mają białą barwę z charakterystycznym szerokim różowym paskiem i czerwonymi pylnikami. Kwitnie od maja do czerwca na pędach starych a od lipca do września na pędach tegorocznych.

Wymagania i uprawa:

Powojnik 'Nelly Moser' zaleca się sadzić na stanowiskach ciepłych, osłoniętych od wiatru o dużej ilości światła rozproszonego. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych. Toleruje szeroki zakres pH gleby - od lekko kwaśnej po lekko zasadowy. To gatunek mrozoodporny. Warto sadzić go wiosną.

Powojnik zaleca się regularnie podlewać i dokarmiać (najlepiej nawozami organicznymi). Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Wokół głównego pędu warto ułożyć płaskie, szerokie kamienia. Cięcie jest słabe. Wykonuje się je wiosną usuwając pędy chore, uszkodzone i słabe. Roślinę można podciąć na wys. 1,5m dla lepszego rozkrzewienia.

Zastosowanie powojnika 'Nelly Moser':

'Nelly Moser' to niezwykle efektowna odmiana, którą można polecić do do ogrodów różnego typu. Warto ją prowadzić na ozdobnych kratownicach, trejażach, pergolach i altanach. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.

zdjęcie: Benedetto Palombo, www.freeimages.com

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl



Inne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...