Śnieguliczka biała

Śnieguliczka biała

Symphoricarpos albus

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, na słoneczne stanowisko, trujące, ozdobne owoce

Charakterystyka rośliny

 • wysokość: od 80 do 200 cm
 • okres kwitnienia: VI, VII
 • owoce: kuliste
 • kolor owoców: czerwone, żółte
 • przydatność do spożycia: trujące owoce
 • gleba: przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, ogrody przydomowe, sadzona przy ogrodzeniach, w grupie, żywopłoty

Śnieguliczka biała to popularny krzew należący do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Charakteryzuje się specyficznymi okrągłymi owocami - gąbczastymi jagodami barwy białej, czerwonobiałej lub różowej. Krzew nie jest trudny w uprawie i łatwo przystosowuje się do różnych warunków. Roślina jest polecana początkującym ogrodnikom.

Śnieguliczka tworzy sztywne pędy, lekko przewieszające się, na których wyrastają eliptyczne liście o długości ok. 4 cm. Kwitnie od czerwca do lipca, wytwarza kwiaty dzwonkowate o barwie białej lub różowej.

Może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w półcieniu. Preferuje gleby przepuszczalne, umiarkowanie suche lub lekko wilgotne - w miarę możliwości o dużej zawartości składników pokarmowych. Dobrze znosi cięcie - wiosną najlepiej wykonać cięcie prześwietlające, a latem formujące żywopłot.

W ogrodzie śnieguliczkę najlepiej sadzić grupami, tworząc z krzewów gęste żywopłoty. Roślina nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów różnorakiego typu. Często śnieguliczki spotka się w parkach. Polecane są do sadzenia w ogrodach miejskich i w zieleni miejskiej, gdyż dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. Roślina miododajna przyciągająca pszczoły. Jej owoce są trujące!

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...