Tawuła śliwolistna fot. Rgm3 CC-BY-2.5 Wikimedia Commons

Tawuła śliwolistna

Spiraea prunifolia

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, do dużych ogrodów lub parków, na słoneczne stanowisko, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: 150-200 cm
  • dekoracyjność: cała roślina, kwiaty
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: każda ogrodowa
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: ogrody przydomowe, parki, rabaty, szpalery, zieleń miejska

Tawuła śliwolistna (Spiraea prunifolia) to krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Osiąga raczej niewielkie rozmiary – do 2m wysokości. To oryginalny gatunek – niekiedy trudny do kupienia w szkółkach. Wytwarza długie, łukowato wygięte pędy, na których wyrastają ciemnozielone, błyszczące liście. Jesienią krzew zabarwia się na pomarańczowo i czerwono. Jego największą ozdobą są obficie pojawiające się wiosną kwiaty o białej barwie.

Uprawa tawuły śliwolistnej

Tawułę śliwolistną powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Takie warunki zapewnią obfite kwitnienie. Krzew jest tolerancyjny względem podłoża – może rosnąć również na słabszych glebach. Roślinę warto nawozić od wiosny do lata oraz podlewać – w czasie suszy. Cięcie zwykle przeprowadza się corocznie – po kwitnieniu. Zabieg pozwala na zagęszczenie krzewu. W chłodniejszych rejonach Polski tawułę warto osłaniać przed nadejściem zimy.

Tawuła śliwolistna - zastosowanie

Tawuła śliwolistna to oryginalny gatunek, który można sadzić w kompozycjach z innymi krzewami lub jako ozdobny soliter. Ze względu na niewielkie rozmiary (jak na krzew) nadaje się również do mniejszych ogrodów. Można z niego tworzyć wysokie rabaty i nieformowane szpalery. Szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach orientalnych. W wielu krajach sadzony jest w parkach i zieleni miejskiej.

fot. Rgm3 CC-BY-2.5 Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...