Trzmielina Fortunea 'Emerald Gold'

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gold'

Euonymus fortunei 'Emerald Gold'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: liściaste, płożące lub okrywowe, pojemnikowe, znoszące zacienienie, zimozielone (liściaste)

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: płożący, pnącze
  • wysokość: 0,5-3,0 m
  • dekoracyjność: ulistnienie
  • kolor kwiatów: białe, zielonkawe
  • okres kwitnienia: VII
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: próchniczna, przewiewna, żyzna
  • wilgotność: gleba wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: pojemniki, roślina okrywowa

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gold' (Euonymus fortunei 'Emerald Gold') to zimozielony krzew o okrągłych, zielonych pędach. Dorasta nawet do 3 m wysokości. Jego liście są jajowate lub eliptyczne, grube, o długości 2-4 cm. Mają kolor zielony i żółte brzegi. Zimą czerwienieją. Im zimniej, tym czerwień bardziej intensywna. Kwiaty trzmieliny Fortune'a 'Emerald Gold' są zielonkawobiałe, skupione w dość gęste kwiatostany.

Uprawa trzmieliny Fortune'a 'Emerald Gold'

Roślina lubi gleby żyzne, próchniczne, przewiewne, dostatecznie wilgotne. Dobrze czuje się na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych. Kwitnie w lipcu. Jest odporna na mróz, jednak podczas ostrej zimy może przemarznąć.

Należy ciąć ją trzy razy w roku (wiosną, w czerwcu i pierwszej połowie sierpnia), aby pędy zdążyły przygotować się do zimy i aby się nie rozrosły. Same się bowiem zakorzeniają, tworzą również korzenie przybyszowe.

Zastosowanie trzmieliny

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gold' wykorzystywana jest jako roślina okrywowa i zadarniająca, można z niej uformować gęsty żywopłot obwódkowy wokół innych nasadzeń. Można ją również sadzić pod koronami drzew, na które wspina się do wysokości około trzech metrów.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Azalia (fot. Praktiker) Barwinek pospolity Berberys 'Thunberga Golden Ring' (fot. Praktiker) Berberys Thunberga 'Atropurpurea' (fot. www.hortulus.com.pl) Berberys Thunberga 'Aurea' (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...