wierzba babilońska fot. Opioła Jerzy CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Wierzba babilońska

Salix babylonica

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: liściaste, do małych ogrodów, ozdobne kwiaty, ozdobne kora lub pędy, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: luźny
 • wysokość: do 7 metrów
 • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • kolor kwiatów: białe, kremowe
 • okres kwitnienia: III, IV
 • trwałość liści: sezonowe
 • korona: zwisająca
 • gleba: każda ogrodowa
 • odczyn gleby: obojętna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: miejsca eksponowane, pojedynczo

Wierzba babilońska (Salix babylonica) to nieduże drzewo należące do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Pochodzi z północno-wschodnich terenów Azji, ale w wielu krajach jest uprawiana jako niewielkie drzewo ogrodowe.

Zwykle osiąga 3-6m wysokości. Ma pokrój wzniesiony lub płaczący. Wyróżniają ją charakterystycznie poskręcane pędy i liście. Kwiatostany (kotki) mają srebrzystą barwę i pojawiają się na wierzbie wraz z rozwojem liści. To roślina dwupienna – na jednym osobniku występują kwiaty męskie lub żeńskie.

Uprawa wierzby babilońskiej

Wierzba babilońska preferuje stanowiska słoneczne. Jest to gatunek tolerancyjny względem podłoża. Istotne jest, aby gleba dobrze utrzymywała wilgoć. Drzewo źle reaguje na przesuszenie. W czasie susz wymaga podlewania. Dobrze znosi przycinanie. Jesienią warto usuwać pędy nadmiernie wyrośnięte, zbyt gęste, uszkodzone oraz porażone przez choroby i szkodniki. Okazy warto okryć przed nadejściem zimy, gdyż roślina nie jest w pełni mrozoodporna. Silne chłodne wiatry mogą powodować niszczenie końcówek pędów. Wierzbę warto dokarmiać stosując przede wszystkim nawozy organiczne.

Wierzba babilońska - zastosowanie

Wierzba ze względu na swój nietypowy pokrój nadaje się do dekoracji większości ogrodów (poza naturalistycznymi). Jest to jednak gatunek polecany do sadzenia w ogrodach japońskich. Warto ją uprawiać jako pojedynczy soliter w małych ogrodach. Ze względu na duże wymagania wodne, będzie dobrze rosła jako dekoracja oczka wodnego lub stawu. Jej powyginane pędy są cenionym materiałem florystycznym.

 

fot. Opioła Jerzy CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Ambrowiec balsamiczny Brzoza brodawkowata (fot. K. Lewańska-Tukaj) Brzoza brodawkowata Gracilis (fot. A. Ziółczyńska, www Brzoza omszona (Betula pubescens) Buk pospolity
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...