Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak zwalczać ślimaki?

Ślimaki – nagie i oskorupione – to groźne szkodniki pożerające młode siewki i ukochane dorosłe rośliny. Na szczęście jest wiele sposobów zwalczania tych oślizgłych wrogów – mówi Pippa Greenwood.

ślimaki fot. Josch13 Pixabay

Te płodne szkodniki są aktywne przez większą część roku i – zwłaszcza nocami i podczas ciepłej, wilgotnej pogody – mają wilczy apetyt na siewki, młode sadzonki i świeże przyrosty.

Objawy żerowania

Nagie i oskorupione ślimaki odżywiają się, „zeskrobując” tkankę roślinną. Pozostawiają dziury w liściach, młodych pędach, kwiatach oraz owocach o miękkiej skórce. Niektóre nagie ślimaki żerują także pod ziemią, podgryzając korzenie, cebule, bulwy i kiełkujące nasiona. Śliski, srebrzysty ślad często jest widoczny na liściach i pędach. Raz poważnie uszkodzone rośliny są później podatne na wiele różnych chorób mogących spowodować ich zamieranie. Młode rośliny zamierają niezwykle szybko.

jaja ślimaków
Nie pomyl skupisk jajeczek ślimaków z granulkami nawozu.

Cykl rozwojowy ślimaków

Grupki drobnych, okrągłych jajeczek – kremowych, białawych lub przezroczystych – składane są głównie wiosną i wczesną jesienią. Wylęgają się z nich młode ślimaki, które rozpoczynają żerowanie, szybko powiększając swoje rozmiary i... apetyt!

Ślimaki muszlowe hibernują podczas najzimniejszych miesięcy, natomiast nagie pozostają nadal aktywne, z wyjątkiem ekstremalnie mroźnych zim [w Polsce wszystkie ślimaki zapadają w sen zimowy – red.].

Atakowane rośliny

Zagrożone są niemal wszystkie gatunki roślin ogrodowych, więc należy liczyć się z pewnymi stratami. Szczególnie zagrożone są miękkie, bulwy ziemniaków również mogą ulec zniszczeniu.

Zapobieganie i zwalczanie mechaniczne

Przygotuj rozsadę w domu i wysadź siewki dopiero, kiedy się rozrosną. Ziemniaki uprawiane na główny plon są najbardziej podatne na atak ślimaków, zdecyduj się więc na wczesne odmiany.

Dookoła cennych roślin umieść przeszkody, np. miedziane obręcze lub pokruszone muszle. Wyrusz na wieczorne łowy i rozstaw pułapki na ślimaki, wykorzystując piwo lub zsiadłe mleko.

Biologiczne zwalczanie ślimaków

Wiosną, latem i jesienią nasącz wilgotne podłoże biopreparatem zawierającym pożyteczne nicienie [np. Nemaslug – red.]. Utrzymywanie podłoża wilgotnym po aplikacji to gwarancja pozbycia się ślimaków nagich (ale nie oskorupionych).

Zwalczanie chemiczne

Zastosuj preparat przeciwko ślimakom na bazie siarczanu glinu, który wyjątkowo dobrze rozprawi się zwłaszcza z młodymi ślimakami nagimi. Rozsyp cienką warstwę preparatu dookoła wrażliwych roślin.

Gardeners' World - Edycja Polska lipiec-sierpień 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...