Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Mięta rozrosła się po ogrodzie - jak ją zatrzymać?

Na pytanie odpowiada Matthew Biggs - ekspert Gardeners` World.

mięta fot. Efraimstochter Pixabay

Mięta to nieprzewidywalna roślina. Niektóre ogrody zarasta jak chwast, w innych zaś nie przyjmuje się, niezależnie, jak bardzo byśmy próbowali. Systematycznie spulchniaj glebę na rabatach, usuwając każdy fragment korzenia. Bądź wytrwały, bo zapewne czynność trzeba będzie powtórzyć kilka razy w sezonie, by odnieść sukces.

Możesz też usuwać odrosty motyką za każdym razem, jak się pojawią – to osłabi małe rośliny na tyle, że w końcu umrą. Z gleby bogatej w materię organiczną wyjmuj korzenie ręcznie. Nie odkładaj je na pryzmę kompostową, ale w koszu na odpady biodegradowalne, które zabiera firma odpowiedzialna za wywóz śmieci (temperatura składowania jest wystarczająco wysoka, aby zabić rośliny).

Innym rozwiązaniem jest ostrożne i rozsądne zastosowanie glifosatu [herbicyd totalny, np. Roundup – red.] na liście w okresie aktywnego wzrostu – ale uważaj, by nie opryskać nim roślin, które chcesz zachować.

Uprawiaj mięte w pojemnikach, by mieć kontrolę nad jej bujnością.

Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015
zdjęcie: Efraimstochter Pixabay

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...