Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Dlaczego doniczkowa brzoskwinia ‘Bonanza’ choruje?

Na pytanie odpowiada Christine Waldken - ekspert Gardeners` World.

kędzierzawość liści brzoskwini fot. Schwabin Wikimedia Commons

Jeśli liście czerwienieją, stają się grubsze i zniekształcone, a potem usychają, oznacza to, że wkrótce po wypuszczeniu pączków na wiosnę brzoskwinię zaatakowała kędzierzawość liści brzoskwini – choroba wywołana przez grzyb Taphrina deformans.

Usuwaj porażone liście zaraz, jak tylko się pojawią. Roślinę wstaw do chłodnej szklarni lub oranżerii, co ograniczy przez zimę liczbę zarodników roznoszonych z deszczem. Podlewając roślinę, nie zmocz jej liści, niezależnie od pory roku.

Fungicydy zawierające miedź dają dobrą ochronę, należy je zastosować jesienią, tuż zanim opadną liście, i dwa razy – w dwutygodniowym odstępie – pod koniec stycznia i na początku lutego [w Polsce zabiegi wykonaj na początku marca, jeszcze przed pękaniem pąków – red.]. Niektóre odmiany brzoskwini, jak ‘Rochester’, ‘Harken’, ‘Redwing’ i ‘Advance’, są bardziej odporne na chorobę.

Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015
zdjęcie: Schwabin Wikimedia Commons

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...