Monty poleca pelargonie: Kolor na długie miesiące

Pełne życia, kwitnące bez opamiętania, łatwe w pielęgnacji pelargonie to prawdziwe gwiazdy lata, a wśród ich kolorów i zapachów każdy znajdzie coś dla siebie – przekonuje Monty.

Radość w słońcu

Dorastałem w domu, w którym wszystko: od mebli, zasłon, sztućców i tapet, po piec na koks, który ogrzewał zbudowaną w roku 1870 szklarnię, pamiętało czasy królowej Wiktorii. Styl uprawiania ogrodu był również silnie zakorzeniony w latach 80. XIX wieku: rośliny do nasadzeń przygotowywano w szklarni, a potem przewożono pomalowaną na zielono drewnianą taczką i sadzono rzędami na rabatach przed domem i po jego bokach – a była to niezbyt urodziwa wiktoriańska willa z czerwonej cegły pokrytej tynkiem kamyczkowym, zaprojektowana przez mojego pradziadka.

Na bliźniaczych rabatach okalających drzwi frontowe wiosną niezmiennie rosły laki wonne, a pod koniec maja zastępowano je pelargoniami i białymi smagliczkami. Smagliczkę uprawiano z nasion na drewnianych paletkach, a pelargonie przygotowywano z pobieranych we wrześniu sadzonek, które zimą przechowywano w szklarni. Hartowano je w zimnym inspekcie z przeszklonych świetlików przypominających okna gilotynowe.

W szklarni z zardzewiałymi rurami i korytem przeznaczonym do czerpania wody za pomocą konewek całymi miesiącami utrzymywał się duszący zapach setek pelargonii rabatowych poustawianych w glinianych donicach na żeliwnych półkach...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Edycja Polska Lipiec-Sierpień 2016

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...