Farbownik lazurowy (fot. Nicolas Gent, flickr.com.cc.)

Farbownik lazurowy

Anchusa azurea

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na skalniaki, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 150 cm
 • dekoracyjność: kwiaty, pokrój
 • kwiaty: drobne
 • kolor kwiatów: niebieskie
 • kwiatostan: wiechowaty
 • okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: bogata w wapń, przepuszczalna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: rabaty, skalniaki

Farbownik lazurowy (Anchusa azurea) to wieloletnia roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata (głównie w basenie Morza Śródziemnego). Roślinę można spotkać również w Polsce. Jest to efemerofit - gatunek zawleczony.

Farbownik lazurowy może dorastać do 150 cm wysokości i charakteryzuje go wzniesiony pokrój. Pędy i lancetowate liście są szorstko owłosione. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są zebrane w wiechy. Są drobne i mają niebieską barwę (czasem z białym oczkiem). Z wyglądu przypominają nieco niezapominajki. Jest to roślina miododajna.

Zobacz także: Ogród przyjazny dla pszczół

Uprawa farbownika lazurowego

Farbownik lazurowy należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Jest to gatunek niewymagający względem podłoża - ale należy unikać sadzenia w glebach ciężkich i torfowych. Optymalne są podłoża wapienne, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Farbownik jest wytrzymały na suszę.

Pod koniec kwitnienia warto go przyciąć tuż przy ziemi - wtedy jesienią może ponownie zakwitnąć. W chłodniejszych regionach Polski zaleca się również okrywać go na zimę. Roślinę można rozmnażać z nasion, przez podział roślin lub z sadzonek korzeniowych. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Zastosowanie farbownika lazurowego

Farbownik często sadzi się w grupach na rabaty. Z powodzeniem może również być dekoracją skalniaków. Doskonale pasuje do ogrodów wiejskich.

Popularne odmiany farbownika lazurowego

 • 'Dropmore' - osiągająca wysokość 80-120 cm, o kwiatach intensywnie niebieskich;
 • 'Royal Blue' - odmiana niska o wysokości 40 cm i zwartym pokroju.

fot. Nicolas Gent (flickr.com.cc.)

Inne zdjęcia tej rośliny Farbownik lazurowy (fot. Nicolas Gent, flickr.com.cc.)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...