Floks kanadyjski (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc)

Floks kanadyjski (płomyk kanadyjski)

Phlox divaricata

grupa roślin:

Byliny

podgrupa roślin: na skalniaki, na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 25 - 40 cm
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: drobne
 • okres kwitnienia: IV, V, VI
 • zapach: kwiaty
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: murki, rabaty, roślina okrywowa, skalniaki

Floks kanadyjski (Phlox divaricata) znany również jako płomyk kanadyjski to bylina należąca do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w jasnych lasach Ameryki Północnej, w Polsce jest spotykana tylko w ogrodach. Roślina ma wzniesiony pokój i dorasta zwykle do 25-40 cm wysokości.

Wytwarza drobne, lancetowate liście. Kwiaty są pięciopłatkowe, przyjemnie pachną i mają barwę niebieską. Floks kwitnie intensywnie od kwietnia do czerwca.

Zobacz, jakie kwiaty wabią motyle

Uprawa floksów kanadyjskich

Gatunek ten jest mało wymagający w uprawie i poleca się go początkującym ogrodnikom. Floks najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale znosi również miejsca zacienione. Optymalne gleby są przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne - jednak uprawa byliny jest możliwa w większości typów podłoży.

Roślina jest również dość odporna na choroby oraz szkodniki, chociaż może być atakowana przez nornice i krety.

Jest to gatunek mrozoodporny.

Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych - warto jedynie wykonywać regularnie odchwaszczanie i podlewać rośliny w czasie długotrwałych susz. Bylina dobrze reaguje na ściółkowanie - które ogranicza wyparowywanie wody z podłoża. Po przekwitnięciu warto roślinę przyciąć. Można ją rozmnażać przez podział kęp - wiosną lub jesienią (najlepiej poza okresem kwitnienia).

Zastosowanie byliny

Płomyk kanadyjski jest najczęściej wykorzystywany jako roślina okrywowa i dekoracja ogrodów skalnych. Bylina znakomicie nadaje się również do tworzenia słonecznych rabat, ozdabiania murków i innych elementów z kamienia.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) astry ogrodowe fot. kellyhouse718 - Pixabay.com Bodziszek Bodziszek korzeniasty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Dąbrówka rozłogowa (fot. www.hortulus.com.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...