krokus fot. Gaertringen Pixabay

Krokus wiosenny

Crocus vernus

grupa roślin:

Cebulowe

podgrupa roślin: na skalniaki, kwitnące wiosną, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: 0,05-0,20 m
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kolor kwiatów: białe, fioletowe, liliowe, żółte
 • okres kwitnienia: II, III, IV
 • gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: pojemniki, rabaty, skalniaki, w grupie

Krokus wiosenny to wieloletnia, ozdobna, a także przyprawowa roślina bulwiasta. Kwiaty pojawiają się wiosną, ukazując się niekiedy spod warstwy śniegu. Wyrastają, podobnie jak wąskie liście, z młodych bulw przybyszowych. Większość odmian ma kwiaty w różnych odcieniach fioletu, ale występują też odmiany żółte (np. 'Golden Yellow') oraz wielokolorowe: 'Pickwick' (wąskie fioletowe kreseczki na białym tle) i 'King of the Striped' (ciemne kreseczki na tle lila).

Krokusy występują naturalnie na łąkach górskich. W ogrodach najlepiej sadzić je na trawniku, pod rozłożystymi drzewami liściastymi, gdzie wczesną wiosną dociera jeszcze wystarczająca ilość światła. Takie warunki rozwoju są dla krokusów najbardziej sprzyjające.

Krokusy pozostają zazwyczaj w tym samym miejscu przez kilka sezonów, po kwitnieniu trudno bowiem zlokalizować bulwy w obrębie trawnika. Nie można ich więc wykopać i ponownie posadzić jesienią.

Należy pamiętać, aby wiosenne koszenie trawnika wykonywać bardzo ostrożnie, omijając rozwijające się jeszcze krokusy. Pod koniec maja, gdy ustaje wzrost ich bulw i zaczynają usychać liście, można bez obaw kosić całą powierzchnię trawnika.

Dla zapewnienia dobrego wzrostu i rozwoju bulw krokusa wiosennego warto nawozić krokusy wiosną (dwu bądź trzykrotnie w odstępie 2-3 tygodni) preparatami wieloskładnikowymi, np. Amofoską (30-50 g preparatu na 1m² podłoża). Przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny dobrze się mnożą i po 3-4 latach tworzą duże kępy kwiatów. Po tym czasie rzeczywiście warto jednak je rozdzielić i przesadzić w inne miejsce.

Inne zdjęcia tej rośliny Krokus wiosenny (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Krokus wiosenny (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Krokus wiosenny

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Cebulica syberyjska Czosnek Białawy hiacynt fot. PublicDomainPictures Krokus złocisty (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) przebiśnieg
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...